Lääne-Tallinna keskhaiglas suri koroonaviirusesse nakatunu
Abivahendite ostu- ja renditehingud muutuvad paberivabaks
Alates 1. oktoobrist saavad abivahendi kasutajad näha oma varasemaid ja uusi abivahendi ostu- ja renditehinguid sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses. Digisüsteemi abil saavad teenuseosutajad kontrollida, kas ja millises koguses on inimesel õigus saada soodustingimustel abivahendeid.
Chrissy Teigen rasedus katkes: me ei suutnud veritsust peatada
Kirjanik ja endine modell Chrissy Teigen elas üle midagi jubedat, kaotades nurisünnitusega oma kolmanda lapse.
Koroonaäpi HOIA on alla laadinud 150 000 inimest
Cybernetica juhatuse liige, HOIA rakenduse üks loojatest Dan Bogdanov ütles «Ringvaates», et praegu on Eestis koroonaäpi enda telefoni laadinud 150 000 inimest.
Esimene HIV-st terveks ravitud inimene suri vähki
The Guardian vahendas, et teisipäeval suri 54aastaselt vähki Timothy Ray Brown, kes sai üle 10 aasta tagasi tuntuks kui esimene teadaolevalt HIV-nakkusest paranenud inimene. Loe "Esimene HIV-st terveks ravitud inimene suri vähki" täispikka artiklit portaalist Tervisegeenius.
Moderna koroonavaktsiini kliinilisi uuringuid saadab edu
USA biotehnoloogiafirma Moderna koroonavaktsiini kliiniliste uuringute tulemused näitasid, et vaktsiini toimel tekkis kõrgemas keskeas inimeste organismis viirust neutraliseerivaid antikehi noorte täiskasvanutega sarnasel tasemel. Kõrvaltoimed sarnanesid gripivaktsiini süstimise järgse reaktsioon...
Koroonaviirusega on hakanud nakatuma ka lapsed ja vanemaealised, oodata on haiglate koormuse kasvu
Koroonaviiruse levik Eestis ei näita vaibumise märke ning terviseamet ja valitsus hoiavad pingeliselt uutel arengutel silma peal. Koroonaviiruse levikust andsid ülevaate terviseameti epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp ja sotsiaalminister Tanel Kiik.
Pikaaegse seljavalu põhjus ei pruugi olla seal, kus sa arvad
Arvad, et sa oled oma pikaaegse seljavaluga üksi, siis arva uuesti. Üle 80% inimestest kogevad kroonilist seljavalu mingil hetkel oma elu jooksul. Krooniliseks loetakse seljavalu, kui see on igapäevaselt kestnud üle 3 kuu ning halvendab inimese elukvaliteeti. Kuid mis põhjustab seljavalu?
Need on viis koroonaviiruse müüti, millest tuleb teadlik olla
Koroonaviiruse levikuga on aja jooksul muutunud ka meie teadmised, kuidas ja keda see nakatab ning kuidas ennast kaitsta. See on tekitanud segadust ja teatud juhtudel on meelega levitatud valeinfot. Inimesed on end ise selle vale põjal mürkide ja ohtlike ravimitega ravinud ning olukord on mõjutan...
Aleksei Morgunov | Ärme kohtle patsienti nagu idiooti
Eesti meditsiinisüsteemis on siiani valdav paternalism ehk tervishoiutöötaja teab alati paremini, mis patsiendile vaja on. Millegipärast arvatakse, et tavakodanik on liiga rumal selle jaoks, et aru saada talle määratud ravi sisust.
Hambaarstid avaldavad VIIS märki, mis vihjavad, et krigistad öösiti hambaid
Kas ka sina krigistad öösiti hambaid? Kui sa unne vajud, ei pruugi sa mõistagi, mis su kehaga toimub, kui sul selle üle kontroll kaob. Su organism loob uusi rakke, et hoida sind õnneliku ja tervena, aga samas juhtub sinuga ka asju, mis võivad tekitada tulevikus suuri probleeme.
Kas D-vitamiin võib päästa koroona eest? Uuringud viitavad ühes suunas
“Vitamiin D on ainus vitamiin, mida ma ilma suurema kõhkluseta soovitan kõikidele oma patsientidele,” kirjutab perearst Piret Ropsu oma blogis. Perearst teeb selgeks, miks on D-vitamiini vaja ja kas see võib päästa ka koroonaviirusesse nakatumise või Covid-19 raske kulu eest?
Tänasest saab Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas sõlmida jäätmekäitluslepinguid
Alates 1. novembrist algab Põhja-Tallinna ja Lasnamäe linnaosades korraldatud jäätmevedu – seni kehtinud jäätmeveolepingud Tallinna Jäätmekeskusega lõppevad 31. oktoobril ning 1. novembrist osutab jäätmeveo teenust Eesti Keskkonnateenused AS."Korraldatud jäätmevedu toetab jäätmete liigiti kogumis...
Anneli Kannus: õdede puuduses tervishoid laguneb
Eesti meditsiinis on ühe õe kohta rohkem patsiente, kui oleks kummalegi osapoolele turvaline. Patsiendid ei saa vajalikku tähelepanu, õel pole aega inimese muret kuulata ja teda toetada, kirjutab Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.
Terapeut annab nõu: ÜHEKSA igapäevast nippi, kuidas elada õnnelikumat elu
Terapeut Liis Kuurme on võtnud enda ülesandeks aidata inimestel leida oma eluetappidel fookus ja saavutada püsivalt terve, harmooniline ja õnnelik elu.Siit leiad mõned Liisi nipid, mida igaüks saab hõlpsalt iga päev kasutada.
Valitsus pikendas karantiini kehtivust 31. detsembrini
Valitsus pikendas täna Covid-19 diagnoosiga haigetele ja nende lähikontaktsetele kehtivaid karantiininõudeid kuni tänavu 31. detsembrini.
See on põhjus, miks on tähtis oma tunded läbi elada
Depressioon, ärevushäired, stress ja läbipõlemine on laialt levimas kogu maailmas. Kuidas depressiooni ära tunda, mida selle keerulise seisundi puhul ette võtta ja kuidas sellest vabaneda? Brandon Bays ja Kevin Billet kirjutavad oma raamatus “Valgus tunneli lõpus”, kuidas tervendada oma keha ja v...
VIIS KURIOOSSUMIT APTEEGILOO KIRJUTAMISEST: Apotheka peitis ravimite hinnad
Õhtuleht jõudis apteegireformi esimest poolaastat analüüsides mitte just kõige üllatavama lõpptulemuseni: seadust rikutakse, apteeke koheldakse ebavõrdselt ja mingisugust hinnalangust tabletiturul pole saabunud. Vähe sellest, analüüsi ajal sattus Õhtuleht nii mõnegi veidruse otsa.
SPORDINÄDAL | Lii Laanoja: märka ilu igas inimeses enda ümber!
Lii Laanoja on pühendanud oma elu erivajadustega laste toetamisele. Ta on töötanud juba 19 aastat Maarja Koolis, olnud üle kümnendi aktiivne vabatahtlik ja eestvedaja Eriolümpia liikumises, on erivajadustega laste treener ja õpetaja. Ta elab kaasa iga erivajadusega lapse ja noore liikumisele või ...
ÕL VIDEO | MITTE ÜHTEGI ARVET! Mehhiko juurtega joogaõpetaja naudib Eesti metsade vahel ökoelu
Miks ometi asus Mehhikost pärit joogaõpetaja elama Harjumaa metsade vahele? “Looduse rütmis rahulikus tempos elada on minu jaoks sama kui jooga," kiidab Sukhdev, keda on kutsutud kundalini jooga emaks Eestis.
Need on kolm olulist harjumust, mis ühendavad edukaid inimesi
Edukad inimesed teavad, et elus on muudki peale töötamise. Arvamus, nagu edukad inimesed teevad ületunde ja näpistavad seda sageli pere ja magamise arvelt, ei vasta sugugi tõele. Vaatame lähemalt, millised on peamised edukate inimeste harjumused.
Silmad on kuivad või näed pimeduses väga halvasti? See on märk ühest kindlast vitamiini puudusest
Ehkki A-vitamiini leidub nii lihas, kalas kui ka erinevates köögiviljades, on inimestel pahatihti selle olulise vitamiini puudus ning on mõned kindlad märgid, mis kohe sellele viitavad.
Proviisor: enamasti on unehäirete taga liigne stress ja ebapiisav füüsiline aktiivsus
Erinevad probleemid unega nagu raskused uinumisega ja sagedased ärkamised keset ööd võivad elukvaliteeti ja tervist märgatavalt mõjutada. Püsivate probleemide korral tasub abi otsida kas arstilt või apteegist. Loe "Proviisor: enamasti on unehäirete taga liigne stress ja ebapiisav füüsiline aktiiv...
Dr Viigimaa jagab näpunäiteid: südametervis on eriti oluline Covid-19 pandeemia ajal
Täna, 29. septembril tähistatakse ülemaailmset südamepäeva. Maailma südamepäeva eesmärgiks on pikem, parem ja tervislikum elu.
Terviseamet: olukord on vaatamata nakatumiste kasvule kontrolli all
Viimase ööpäevaga lisandus 67 positiivset koroonatesti, analüüse tehti ligi 2900. Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp ütles ERR-ile positiivsete koroonatestide kõrge arvu kohta, et see oli eeldatav.
Teadlased: koroonasurmadel on seos organismile olulise vitamiiniga
D-vitamiini piisav sisaldus organismis vähendab COVID-19 patsientidel tekkivaid tüsistusi ning surmariski, vahendab Medical Xpress.
8 ERINEVAT TÜÜPI: millised rinnanibud on sinul?
Me ei mõtle sellele ehk igapäevaselt, aga naiste rinnanibud on erineva suuruse ja kujuga. Olemas on 8 erinevat rinnanibu tüüpi, mille arstid on klassifitseerinud.
Ravimimüüjad rikuvad seadust: ühed apteegid saavad soodsamaid hindu kui teised
Ravimiseadus kohustab hulgimüüjaid apteeke võrdselt kohtlema ehk kõigile ravimeid sama hinnaga müüma. Analüüsides veebruarist igapäevaselt Apotheka, Südameapteegi ja Benu apteekidest müüdavate ravimite hindu – 180 päeva, 350 apteeki ja 2200 ravimit ehk tänaseks kokku 140 000 000 andmeühikut – ava...
Naised, pöörake rohkem tähelepanu oma rindadele: varajased sümptomid, mis võivad tähendada rinnavähki
Kahjuks avastatakse paljudel juhtudel rinnavähk liiga hilja ja sellepärast on väga oluline teha endale iga kuu rinnakontrolli ning järgnevate märkide ilmnemisel mitte viivitada, vaid pöörduda kohe arsti juurde.
Emakakaelavähi tagajärjel sureb Eestis aastast umbes 60 naist
Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas. Igal aastal saab Eestis keskmiselt 150 naist esmase emakakaelavähi diagnoosi ning haiguse tagajärjel sureb umbes 60 naist. Vaatamata meditsiini arengule ja riiklikele pingutustele ei vähene Eestis emakakaelavähi esinemissage...
Mida teha, kui sa pole rahul tervishoiuteenusega?
Enamasti on inimestel arsti või raviasutuse poole pöördumise põhjuseks tõsised tervisemured, mis nõuavad professionaalset sekkumist. Mõnikord aga juhtub, et patsient ei saa meditsiinisüsteemist abi, mida ta ootab.
Murrame müüte: kas süsivesikute tarbimist peab piirama ja kas kartul teeb tõesti paksuks?
Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud toitumisuuringu järgi ei söö enamik Eesti elanikest vastavalt toidupüramiidile. Soovituslikust oluliselt vähem süüakse köögivilju, täisteratooteid, kala, pähkleid ja seemneid, samas liialdatakse lihatoodete ning magusate ja soolaste näksidega. Süües roh...
Sulle maitsevad mandlid? NELI tervislikku põhjust, miks neid senisest rohkem tarbida
Keha vajab normaalseks funktsioneerimiseks iga päev toitaineid. Palju on räägitud pähklite ja seemnete kasulikkusest tervisele, neid peetakse lausa supertoiduks. Mandel on mandlipuu vili, mida müüakse nii koorega kui kooritult. Mandlid sisaldavad rikkalikult kiudaineid, vitamiine, valke, magneesi...
Sa ei suuda näksimist lõpetada, aga kaal aina tõuseb? Need tervislikud snäkid aitavad kaalul hoopis langeda
Näksimine on paljude inimeste jaoks sama loomulik nagu lõuna- ja õhtusöögi söömine. Paratamatult aga selle tegevusega kaal tõuseb, sest olgem ausad, porgandile ja paprikale eelistatakse ikka krõpse ja dipikastet.
NÄDALAMENÜÜ | 28. september – 4. oktoober: kõrvits teeb kõik argitoidud heaks
Kõrvits sobib oma neutraalse maitsega peaaegu kõikidesse roogadesse. Lisaväärtust tõstab seegi, et kõrvitsatoidud valmivad kiirelt, sisaldavad rohkelt vitamiine ja mineraale ning vähe kaloreid. Kuumtöötlemata kõrvits on aga väga hea C-vitamiini allikas, mis toetab immuunsüsteemi toimimist.
OLE NENDEGA ETTEVAATLIK! 10 tervislikuks peetud toitu, mis teevad hoopis paksuks
Mõned toidud, mida me oleme harjunud pidama tervislikuks, on hoopis salakavalad dieedirikkujad. Alati tasub uurida, mida üks või teine toit tegelikult sisaldab.
Puust ja punaseks: gripp ja COVID-19 – mis neil vahet on?
Lisaks koroonaviiruse põhjustatavale haigusele COVID-19 on olemas teisigi hingamisteede viirushaiguseid, mis tekitavad nohu, köha, kurguvalu, palavikku ning muid sarnaseid haigusnähtusid. Üks vastikumaid ja tuntumaid neist on gripp, mis ringleb Eestis enamasti oktoobrist maini ehk hooaeg on kohe-...
Ravimiameti ülevaade: mis seisus on SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaatide uuringud?
Ravimiamet avaldas oma veebilehel info, missugused arengud on kahe viimase nädala kestel toimunud koroonavaktsiini uuringutes. Loe "Ravimiameti ülevaade: mis seisus on SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaatide uuringud?" täispikka artiklit portaalist Tervisegeenius.
C-hepatiidi ulatusliku testimise tulemused Eestis
C-hepatiit on tõsine terviseprobleem – Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel sureb maailmas igal aastal C-hepatiidi viirusest (HCV) põhjustatud haigustesse 399 000 inimest. WHO on püstitanud eesmärgi likvideerida C-hepatiit 2030. aastaks.
Katrin Rehemaa: seitse nahka meditsiini seljast
Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa on kindel, et meditsiinisüsteem kasutab lisaraha paremini kui näiteks Tallink 100 miljonit eurot töökohtade säilitamiseks, mis töötajaid lõpuks ikkagi koondamisest ei päästnud.
Meditsiin Fookuses september 2020
Meditsiiniuudised 15.09.2020
Milline on rinnavähi patsientide tänapäevane taastusravi?
Rinnavähki haigestub statistika järgi iga kaheksas naine. Euroopas diagnoositakse aastas kokku 500 000 ja Eestis igal aastal umbes 750 uut rinnavähijuhtu naistel ja 3-4 mehel. Skriiningprogramm vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30–35%, kuid oodatav osalusmäär peaks olema vähemalt 70%, Ees...
Ema vaktsineerimine gripi vastu raseduse ajal ei suurenda järglaste autismispektri häirete riski
Vaktsineerimisvastased on põhjendanud oma hoiakuid sellega, et ema vaktsineerimine raseduse ajal suurendab järglastel psüühikahäirete, sealhulgas autismispektri häirete (ASH) kujunemise riski. Loe "Ema vaktsineerimine gripi vastu raseduse ajal ei suurenda järglaste autismispektri häirete riski" t...
Miks on koroonaviirusega seotud haigusjuhtude arv terviseameti teadetes alati suurem kui haigete arv?
Terviseameti igahommikuses koroonaviiruse olukorda kajastavas pressiteates on lisaks nakatunute hulgale alati välja toodud ka haiglates lõpetatud haigusjuhtude ning nendega seotud haigete arv. Loe "Miks on koroonaviirusega seotud haigusjuhtude arv terviseameti teadetes alati suurem kui haigete ar...
VIDEO! Riik lubab jätkata gripivastast vaktsineerimist apteekides
COVID-19 haiguse  leviku tingimustes on gripivastane vaktsineerimine ja selle kättesaadavuse tagamine endiselt olulised, mistõttu leiab sotsiaalministeerium, et ka sel sügisel võiks jätkata projektipõhiselt apteekides gripivastast vaktsineerimist. Apteekrite ühendusele saadetud kirjas märgib mini...
Koroonaäpi on alla laadinud ligi 145 000 inimest
TEHIK-u andmetel on tänase seisuga Hoia mobiilirakendust alla laaditud 143 673 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 64 inimest. Septembri keskel oli rakenduse alla laadinud ligi 124 000 inimest.Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) andmetel on Hoia mobiilirakendust alla laadinud...
Doktoritöös kasutati esmaste peavalude levimuse hindamiseks veebipõhiseid lahendusi
Kuula: depressiooniga tööl ja töö depressiooniga
Kliiniline psühholoog ja vaimse tervise portaali peaasi.ee eestvedaja Anna-Kaisa Oidermaa rääkis Äripäeva raadios, kuidas toetada enda ja lähedase vaimset tervist.
INFARKT KOROONAOHU AJAL? Kardioloog Margus Viigimaa: tõsise terviserikkega tuleb kiirabi kutsuda, ei tohi ootama jääda!
Kevadel, kui pea kogu maailm oli karantiinis, panid arstid tähele, et infarktide arv langes tublisti. Kas põhjuseks oli tervislikum eluviis? Võimalik. Aga paljud inimesed ei otsinud kergemate infarktidega abi, vaid põdesid kodus, kuid südant kahjustas see ikka. Kardioloog Margus Viigimaa toonitab...
Sotsiaalkomisjon arutles töötuskindlustushüvitise saajate ringi laiendamise üle
"Kui keegi peaks kahtlema, et isik võib saada töötuskindlustushüvitisega samaaegselt sissetulekut, siis ettevõtluskonto kaudu saab riik seda hõlpsalt tuvastada," ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil Õiguskantsleri kirja, mis k...
Jooksmine ei pea olema piinarikas, kui õpid lihtsa meetodi järgi seda tehes õigesti hingama
Suur osa inimestest, kes on otsustanud entusiastlikult jooksmisega tegelema hakata, on üsna kiiresti avastanud, et neil läheb seda tehes süda pahaks ja nad ei soovi sellega enam tegeleda. Miks see nii on ja kas on võimalik hakata jooksmist ka nautima?
Teadusuuring: elektrooniliste seadmete kasutamine hilisõhtul ja öösel mõjutab sperma kvaliteeti
Mees, kel on soov hilisõhtul või öösel nutiseadme järele haarata, peaks arvestama, et hiljuti avaldatud teadusuuringus leidis kinnitust seos valgust kiirgavate digiseadmete hilisõhtuse ning öise kasutamise ja sperma kehva kvaliteedi vahel. Loe "Teadusuuring: elektrooniliste seadmete kasutamine hi...
Sotsiaalminister: „Proviisorid pole hulgimüüjate ja ravimitootjatega võrdsel positsioonil.”
Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles jaanuaris Õhtulehele, et apteegireformi edukust tuleb mõõta kolme kriteeriumi alusel. Esiteks peavad ravimid olema kättesaadavad üle Eesti. Teiseks peab ravimiturul suurenema konkurents. Ning viimaks peavad apteegid olema just osa tervishoiusüsteemist, mitte ärim...
VIDEO | Lillede kastmine ei ole kunagi nii lihtne olnud! Seda meetodit kasutades ei saa enam potist mööda valada
Kas mõtled lillede kastmise ajal, et küll oleks tore, kui seekord mööda ei valaks ja ei peaks jälle koristama hakkama? Nüüd on lõpp kastekannuga jahmerdamisel, sest lillede kastmiseks on tegelikult palju lihtsam viis.