Raadiohommikus: milliseid võimalusi pakub globaalne tarnekriis Eesti ettevõtetele?
Rõivatootjate Sangar ja Marat juhi Raul Saksaga räägime sellest, kuidas tema ettevõtted kriisiga toime tulevad ja millist abi ta valitsuselt ootab.
Herki Hälvin: põlismetsade omanikud CO2 kvoodiga kauplema!
Insener Herki Hälvin pakub arvamuskonkursil Edukas Eesti välja idee, mis tema hinnangul lepitaks keskkonnaaktivistid metsaomanikega ja lõpetaks metsasõja.
Rootsi pehme koroonaplaan hakkas lagunema
Koroonaviirusesse teistest riikidest palju leebemalt suhtuvas Rootsis kisub olukord halvemaks ja valitsus tunneb survet tulla lagedale karmimate lahendustega.
Ettevõtjad kardavad majanduslikku anarhiat
Majanduskeskonnas kardetakse kriisi ajal hundiseaduste naasmist ning mõni lõppeva nädala otsus on sellele hirmule jõudu juurde andnud.
Kaire Rajaver: toitumisõpe koolis teeb terve Eesti terve(ma)ks
Oleks aeg ühiskondlikuks aruteluks ja konsensuse kujundamiseks toitumisõppe valdkonnas, leiab toitumisnõustaja Kaire Rajaver arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Naftaturg sõidab nagu Ameerika mägedel
Naftaturul tõi võimalik tootmiskärbe läinud nädalal aegade kõige äkilisema hinnahüppe.
Paberivabriku juht pakub majanduslanguseks 30 protsenti
Räpina paberivabriku juht Mihkel Peedimaa pakkus, et SKP kukkumine jääb sel aastal 25 ja 30 protsendi vahele.
Riigi abikäsi siinsele majandusele jääb lühikeseks
Eesti suuremate pankade majandusanalüütikute hinnangul on valitsuse plaanitud abipakett alustuseks hea, kuid rahast piisab kõige kauem juunini, mistõttu soovitavad nad valitsejatel töölaua taha naasta.
Esimene tööpäev Teslas: võta nüüd juppideks Elon Muski Porsche 911
Rootslane Thomas Vikström oli Tesla esimese saja töötaja hulgas ja vastutas kümne seal töötatud aasta jooksul autode Model S, Model X, Model 3 ja ka Tesla uue veoki arendamise eest.
Jõgevamaa ettevõtja usaldab oma kriisistrateegiat: jupita!
Jõgevamaal kokku 400 inimesele tööd andvad vineeritehas Estonian Plywood ja metallitööstus Birger on majanduskriisi alguses aru saanud, kuidas eksporditurud saavad olla nii võimalus kui ka oht.
Venemaa hinnatud majandusleht kardab sõltumatuse pärast
Venemaa hinnatud majandusajaleht Vedomosti sai uued omanikud ja uue peatoimetaja ning juba paari esimese nädala järel on senisel toimetusel tekkinud kahtlus, et tegelikult on kontroll ajalehe üle nüüd riikliku naftafirma Rosneft käes.
Kristo Raun: puhka Eestis. Virtuaalselt
Meil võiks olla riiklikult toetatud Eesti e-puhkuse programm, mille eesmärk oleks tutvustada Eestit ning Eesti ettevõtete tooteid ja teenuseid, kirjutab tarkvaraanalüütik Kristo Raun arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Kristel Kont: meid ootab ees suur empaatiatest
Solidaarsust ja empaatiat endast haavatavamate ühiskonnaliikmete suhtes on vaja ka koroonaviiruse majanduslike tagajärgede kandmisel, et kriis edukalt seljatada, kirjutab ettevõtja Kristel Kont arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
H&M astus kriisi verivärske juhiga
H&Mi uus juht Helena Helmersson kärbib koroonakriisist räsitud ettevõtte kulusid 25 protsenti.
Kinnisvarainvestoritel raha juba sügeleb
Majanduskriis on muutnud aktiivseks kinnisvarainvestorid nii Eestis kui välismaal, kes valmistuvad nüüd taas ostlemiseks, ütles Uus Maa kinnisvarabüroo maakler Kristi Djomin.
Turismiäri miljardär: "Ükski pagana viirus meid ei murra!"
Norralase Petter Stordaleni turismindusega seotud ettevõtted kaotavad praegu 32 000 eurot tunnis, kuid ta lubab, et ei anna alla: „Mitte ükski pagana nahkhiirtelt tulnud viirus meid ei murra, me tuleme tagasi!“
Nädala raadiohitid: kuidas praegu investeerida ja mis juhtub kinnsivaraturul?
Lõppeval nädalal huvitusid Äripäeva raadio kuulajad enim sellest, kui hull on olukord ühisrahastuses ning mis märgid on kriis jätnud üüriturule. Populaarne oli ka saade koroonakriisi tekitatud vaimse surutise teemal, mida aitas mõtestada elukogenud meremees.
Viljandimaa ettevõtja: "Mõne aasta pärast on maailm parem paik"
Viljandis voodimadratseid tootva ja enam kui 300 inimesele palka maksva Delux Productioni juht Göran Valdemar Sjöholm leiab, et praegune kriis aitab inimestel elu ümber mõtestada.
Hinge vaakuv Saaremaa firma riigile: praegu ei ole aeg puhkamiseks
Saaremaa kannatab koroonakriisi käes praegu otseselt kõige enam. Kui kohalik turismiettevõtja kardab, et ei suuda järgmisel reedel inimestele palka ära maksta, siis tööstusettevõtja pelgab, et riigi abi saab otsa enne, kui probleemid tema sektorisse jõuavad.
Nooremaid ettevõtjaid häirib vanemate jutt kärpimisest ja koondamisest
Majanduskriisides kogenud vanema põlvkonna ettevõtjad näevad musta stsenaariumit ja kutsuvad kiiresti palku kärpima ja koondama, kuid nooremad ettevõtjad on sellest suhtumisest häiritud.
Börs: aktsiad kukuvad liikumispiirangutest tuleneva majanduslanguse tõttu
USA aktsiaturg reedel langes, kui tulid nõrgad makromajanduslikud näitajad ning investorid ei soovinud eelmise nädala osturallit enam jätkata. USA peamine aktsiaindeks langes reedel poolteist protsenti.
Cisco videorakenduse kasutajate arv on hüppeliselt tõusnud
Cisco Systems teatas reedel, et firma videokonverentside rakendust Webex kasutas märtsis 324 miljonit kasutajat, kui koroonaviiruse tõttu tehtud liikumispiirangud sundisid inimesi kodus töötama ja videosildasid kasutama.
Euroopa aktsiaturud lõpetasid päeva miinuses, kui majanduslangus rõhub turuosalisi
Euroopa aktsiaturud lõpetasid reede langusega, kui saab üha selgemaks, et koroonaviiruse pandeemia vastu võitlemise tõttu on majandus järsus languses.
USA märtsi tööjõutururaport veel täit pilti ei anna
USA tööministeeriumi esialgsete andmete kohaselt vähenes märtsis USA-s töökohtade arv 701 000 võrra. Tegemist on esimese töökohtade arvu vähenemisega alates 2010. aasta septembrist.
Kohus algatas T1 omaniku saneerimise, firma on 7 miljonit võlgu
Tallinnas T1 Mall of Tallinn keskust omav ja haldav AS Tallinna Moekombinaat läheb saneerimisele.
Riigikogulasi ootab esmaspäeval mahukas eelnõukobar
Õiguskomisjon kuulas täna ära justiitsminister Raivo Aegi selgitused seoses koroonaviiruse leviku leevendamisega seotud valitsuse meetmete paketiga ja otsustas konsensuslikult saata eelnõu esimesele lugemisele esmaspäeval.
Kriisiraha õnnelikuks ei tee, kuid palju kurta ka raske
Seniste riigi abimeetmete puhul on nii väikeste kui suurte ettevõtete hääl kostnud valitsuse kõrvadesse, kuid lõpuks peitub saatan ikkagi detailides, märkisid ettevõtjate esindajad.
Kätlin Konstabel: hakkame kõik katserottideks!
Mis oleks, kui teeks tervest Eestist arenguuskumuste uurimise katselabori, pakub psühholoog Kätlin Konstabel arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Merko sai 3,4miljonilise ehituslepingu
Täna sõlmis Merko Ehituse tütarettevõte lepingu ühisveevärgi ja -kanalisatsioonitorustike rajamiseks Kohila vallas Raplamaal, teatas ettevõte börsile.
Maksuamet tegi võlgnikud jälle avalikuks
Vahepeal koroonakriisi tõttu varjatud maksuvõlglaste andmed on jälle avalikud, kuid veebruarist hilisemaid võlgu seal siiski ei näidata.
25 miljonit eurot investeerinud Kaamos: koondada pole küll veel vaja
Ajal, mil paljud ettevõtted koondavad ja kärbivad, tegi Eesti puidutööstusettevõte Kaamos Timber 25 miljoni euro suuruse investeeringu Valgevenesse saeveski ehitamiseks. Kuigi Euroopa puidutööstus on kriisis, on müük Aasiasse mitmekordistunud, ütles ettevõtte tegevjuht Tõnu Bergmann.
Aimar Ventsel: kuidas lõpetada sõda. Metsasõda
Eestis käib juba aastaid sõda. Metsasõda. Etnoloog Aimar Ventsel analüüsis Äripäeva essees hetkeseisu ja püüab sõnastada erinevate huvirühmade vastuolud. Kas seda vastasseisu õnnestub lõpetada?
Valitsuse sihtimata abi närib riigi rahakotti liiga suure augu
Valitsuse majanduse päästepakett pehmendab eriolukorra seisaku lööki ettevõtetele lühiajaliselt, kuna praegused meetmed pole sihitud piisavalt täpselt, leidis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kes soovitas sellegipoolest hakata ettevõtetel valmistuma meetmete valimiseks.
Soome kärbib kriisi ajaks kiirlaenude intresse
Selleks, et inimesed majandussurutise käigus kiirlaenude kätte ei vaesustuks, otsustas Soome piirata veelgi kiirlaenudele kehtestatud maksimaalseid intresse, vahendas YLE.
Andi Hektor: kasutame kriisi ehk kogu tõde liblika tiivalöögist
Just praegu on võimalus hiiglaslikest abipakettidest ainult murdosa kulutades kiirendada meie majandus kaugele tulevikku, kirjutab Eesti Teaduskoja liige, füüsik Andi Hektor arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Kogu tõde riigi abist firmadele ehk kellele piisab, kellele liiga vähe
Tänases Äripäeva Raadio saates "Kuum tool" hindasid Tööandjate Keskliidu juht Arto Aas ja Eesti Väikeste Ettevõtete Assotsiatsiooni juht Heiki Rits seda, mida on head ja mis on puudu riigi rahaabis nii suurtele kui väikestele ettevõtetele.
Rain Rannu: hea investor aitab oma firmat ka rasketel aegadel
Iduinvestor Rain Rannu juttu mööda on koroonakriis pannud iga investorit hoolega oma portfelli kuuluvate ettevõtete käekäiku jälgima, kuid see ei tähenda, et nõndanimetatud kannatlik raha oleks idufirmade jaoks ära kadunud.
„Ajujahi“ võitja hindab konkurssi väga
Eesti suurima äriideede konkursi „Ajujaht“ superfinaali võitnud idufirma Pagerr üks asutaja Rudolf-Gustav Hanni ei ole konkursi kiitmisega kitsi. 30 000eurose preemia võitnud ettevõte sihib Saksamaa turgu.
Marko Lehes: kas sina oled juba koroonaviiruse suhtes immuunne?
Nädala-kahe pärast istub kodus suur hulk inimesi, kes tegelikult on juba viiruse suhtes immuunsed ja võiks tööle tagasi minna, majandust turgutama, kirjutab Selfdiagnostics OÜ asutaja ja tegevjuht Marko Lehes.
Teslal oli läbi aegade produktiivseim kvartal
USA elektriautode tootja Tesla teatas eile, et on sel aastal ehitanud juba 103 000 sõidukit, mis teeb ettevõtte käesoleva aasta esimese kvartali läbi aegade kõige produktiivsemaks, kirjutab Kauppalehti.
LHV analüütik: kui tööstus kriisi jõuab, võib olla riigiabi juba otsas
Valitsuse abipaketid on edukad kui töökohad säilivad ja eriolukorra piirangute kadumisel taaskäivitub majandus kiiresti, kuid selle eesmärgi täitmiseks peab Ratase kabinet veel kõvasti pingutama, leidis LHV analüütik Kristo Aab.
MKM: riigi osalus pole ainus viis strateegiliste ettevõtete aitamiseks
Eestis on ettevõtteid, mis on Eesti majanduse ja Eesti riigi seisukohalt nii tähtsad, et nende elluäämine on meie kõigi huvides, kirjutas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi Äripäeva Tallinkit puudutavatele küsimustele vastates.
KUULA OTSE: riigi abi ettevõtetele - keda aitab, kes on vaeslapse rollis?
Täna kell 11 eetrisse minevas Äripäeva raadiosaates "Kuum tool" räägitakse riigiabist suurtele ja väikestele ettevõtetele – keda see aitab ja kes on jäänud vaeslapse rolli.
Tallinna Sadama dividend on küsimärgi all
Tallinna Sadam kinnitas auditeeritud majandusaasta aruande, milles võrreldes varem avaldatuga muudatusi polnud, ühtlasi teatas ettevõte, et lükkab edasi lõpliku otsuse selle kohta, kas ja kui palju aktsionäridele dividendi maksta.
Börsid võtsid langussuuna
USA aktsiafutuurid alustasid tänast kauplemispäeva rohkem kui 1%lise langusega. Samuti on punases Euroopa indeksifutuurid ning Aasia börsid, mis ennustab nädala viimaseks päevaks üleüldist langust.
Jälle olen natuke vaesem
Kui veel veebruari alguses tundus Hiinas leviv viirus kui kauge probleem, siis märtsis on lüüsiväravad valla ning investorid turult massidena raha välja võtnud.
Äripäev 03.04.2020
Kõik võitlevad: maikuuks on käibest järel 70% ja kadunud 20% töökohtadest
Mai alguseks, mil praeguste plaanide järgi peaks eriolukord lõppema, on ettevõtete koondkäibest järel alla 70 protsendi ja töökohtadest alles 80 protsenti.
Naftasektor viis USA aktsiaturud plussi
Suuremad aktsiaindeksid lõpetasid neljapäeval plussis, tuge pakkus naftasektori kallinemine, vahendab MarketWatch.
Nafta tänane tõus ajaloo suurim
Naftahinnad kallinesid neljapäeval pea veerandi võrra ning tõus oli ajaloo suurim, vahendab CNBC.