Tööstusuudised 10.07.2020
Väikemajatootja kahtlustab kopeerimist
Peegelklaasidega väikemaju tootev Ööd avastas, et pärast koostöövestlust teise Eesti tootjaga toodab viimase sõbra firma nüüd vägagi sarnaseid saunamaju, mille ideest neile kohtumisel rääkis. Sarnaseid saunamaju tootma hakanud ettevõte ei näe aga, et teisedki ei võiks peegelklaase kasutada.
Iglusaunade tootja läks kopeerija vastu kohtusse
Eesti iglusaunade tootja sai anda sarnaseid saunu tootva Läti ettevõtte Eestis kohtusse, kuna nende õnneks märkas sarnasust tolliametnik.
Copy-paste-kuritööd
Ükskõik kui pisike äri- või tooteidee pihta pannakse, toob nii juhtumi avalikuks tulek kui ka võimalik kohtupretsedent ettevõtluskeskkonnale kasu, sest vaid võrdsed mängureeglid tagavad turul ausa konkurentsi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äripäev 10.07.2020
Algaja investori kuus õppetundi investeerimisfestivalilt
Tegin oma esimesed aktsiatehingud koroonakriisi tippajal märtsi lõpus ning nädalavahetusel toimunud investeerimisfestival andis mulle mitu äratundmishetke, kui kogenud investorid rääkisid investeerimise põhivigadest.
Eestis varastatakse rohkem ideid kui tooteid
Kui ettevõtja avastab enda tootega sarnase kauba mujal müügis, tasub esimesena panna kokku kiri koopia tegijale ja selle müüjale.
Nasdaq trotsis süvenenud koroonahirmu ja tegi taas rekordi
Samal ajal kui USAs kasvab koroonajuhtumite arv ning investorid on mures majanduse väljavaadete pärast, läheb hästi vaid tehnoloogiasektoril - nii jõudis täna ainsana plusspoolele ja uue rekordini börsiindeks Nasdaq.
Kinnisvara allahindamine vähendas EfTENi kasumit
Kinnisvara allaindamine vähendas esimesel poolaastal EfTENi kasumit, aga ka osaku puhasväärtust.
Trumpi tuludeklaratsioonid saavad osaliselt avalikuks
USA president Donald Trump, kes on keeldunud seni oma tuludeklaratsiooni andmeid avalikustamast, peab nüüd vähemasti prokuratuuri nendele ligi laskma.
Äripäeva keemiatööstuse TOPi liider kukkus kahe miljoniga kahjumisse
NPM Silmet kirjutas 2019. aasta kasumiaruandesse kahe miljoni suuruse kahjumi. Kuigi haruldaste metallide hinnad stabiliseerusid selle aasta alguses, on tootja tulevikuprognoosid siiski ebakindlad.
Raadiohommikus: kartmisväärne teine laine ja Hiinasse kiikav siidritootja
Majanduse käekäigu määrab see, kas erinevalt kahest eelmisest suurest pandeemiast viimase saja aasta jooksul jääb koroonaviiruse teine laine tulemata või mitte, kirjutas Äripäeva veergudel äsja mitme valdkonna ekspert Raivo Vare. Samal teemal vestleme me temaga ka Äripäeva raadio reedeses hommiku...
USA töötutoetusi taotleti oodatust vähem
USA töötutoetuste taotlejate hulk vähenes eelmise nädalaga rohkem kui loodeti, see annab analüütikute hinnangul lootust tööturuolukorra paranemiseks hoolimata koroonajuhtumite arvu kasvust mitmetes suuremates osariikides.
Tõnu Palm: tere tulemast tagasi, Euroopa tarbija!
Euroopa majanduste taasavamine koroonaviiruse piirangutest on toonud säästurežiimil olnud tarbijad tagasi ostukeskustesse, kirjutab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.
Võõrtööjõu vorstijagamine: milles koalitsioon õigupoolest kokku leppis?
Kuna valitsuse esmaspäevase kiirotsuse võõrtööjõu riiki lubamise ja sellega kaasnenud kokkulepete osas on sõnumid olnud nii segased, teeb Äripäev ülevaate, kus on päriselt kokkulepped ja kus kõlavad poliitsõnumid.
Leedu Siauliu Bankas rõõmustas investoreid
Balti turul kerkisid täna nii Vilniuse kui Riia börsiindeksid, samas kui Nasdaq Tallinn lõpetas börsipäeva miinuses, Leedus pakkus investoritele rõõmu Siauliu Bankase aktsia.
LHV soovitab Silvanot osta, aga kärpis hinnasihti
LHV andis Silvano Fashion Groupi aktsiale ostusoovituse ja märkis ettevõtte õiglase hinna väärtuse 1,9-2,1 euro juurde, langetades seda varasemalt tasemelt.
Eesti investor avaldas paljulubavad ostuideed Baltikumist, maailmast ja idusektorist
Endine päevakaupleja Ivar Mägi tõi välja hulgaliselt investeerimisideid kogu maailmast, sealhulgas kaks kasvuaktsiat Baltikumist.
Kuumalaine raamatupidamises
„Teabevara tunni” saates räägitakse sellest, millised põletavad küsimused on raamatupidajatel kriisiolukorras tekkinud ja antakse nõu, kuidas neid lahendada.
Meediamoguli inkassoäri kasvatas käivet
Ekspress Grupi suuromanikule Hans H. Luigele kuuluv inkassoäri Aktiva Finants kasvatas läinud aastal käivet, samas kasum kahanes veidi.
Norra pank tuli välja pisitillukese pangakaardiga
Bank Norwegian tuli välja uudse lahendusega pangakaartide seas: traditsioonilise suurusega kaart on kahandatud SIM-kaardi suuruseks ning see on kinnitatud silikoonist randmepaela külge, meenutades aktiivsusmonitori.
Särtsurataste tootja Ampler kasvab, gaas põhjas
Aprillis miljonieurose kuukäibe saavutanud elektrirataste tootja Ampler Bikes juht Ardo Kaurit ütles intervjuus, et nende äri on kriisikindel.
Kriis teeb Eesti autopesu idufirmale suure teene
"See oli täpselt, mis meil vaja oli. Märja kalaga vastu nägu," selgitas UpSteami juht Martin Kristerson Äripäeva raadiole antud intervjuus. See pani tema sõnul ettevõtjaid oma ärisid üle vaatama ja hindama, mis on ettevõtte tugevus.
Swedbank määras ametisse uue Balti panganduse juhi
Swedbanki uueks Balti panganduse juhiks saab alates 2017. aastast Balti äride finantsjuhina töötanud Jon Lidefelt, teatas pangagrupp.
„Iga normaalne ühing oleks Keskerakonna asemel juba pankrotiavalduse esitanud“
Keskerakonna rahaasjad on juba aastaid olnud halvas seisus ning erakonna netovara on kolmandat aastat miinuses. „Iga normaalne mittetulundusühing oleks juba ammu pankrotiavalduse sisse andnud,“ ütles erakondade rahastamise järelevalve komisjoni aseesimees Kaarel Tarand saates „Poliitikute töölaud“.
Kulla hind lööb rekordeid
Kulla hind ületas toormeturul 1800 dollari piiri ning on jõudnud tasemeni, kus väärismetall oli viimati 2011. aastal. Paremat varaklassi on sel aastal raske leida.
Euroopa Parlament kiitis heaks maanteetranspordi reformi
Euroopa Parlament kiitis heaks ELi maanteetranspordi reformi, mis peaks tagama paremad töötingimused sõidukijuhtidele, kehtestama sõidukijuhtide lähetamise selged reeglid ning aitama takistada ebaseaduslikku äritegevust.
Elektroonikafirma Ouman Estonia laiendab tootmist
Arco Vara kinnisvaraturust: meedia kajastab valeinfot
Arco Vara teatab pressiteates, et kinnisvaraturul läheb tunduvalt paremini, kui oleks seni võinud oodata, samas on viimasel ajal meediasse ilmunud Arco Vara hinnangul küllaldaselt kinnisvaraalast valeinfot.
Sternobergi grillkiik muutub kiiresti koduaia keskseks kohaks
Suvepuhkuse saates tuleb juttu unikaalsest Sternobergi grillkiigest. Tegu on patenteeritud lahendusega, millesarnast teist maailmas ei leidu.
Kadri Simson: tekitame vesinikuenergiale turu ja kasvatame seda nii, et saastajatele enam ruumi ei jää
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson tutvustas eile Komisjoni vesinikustrateegiat, millega peaks vesinikust saama Euroopa Liidu riikide rohelise energia kese.
Ilm on ilus ja puhatakse, aga sügis saab olema raske
Kaubanduskoja juht Mait Palts rääkis hommikuprogrammis, kuidas peaks lahendama võõrtööjõuprobleemi nii, et välismaalt tulnud töötajaist sõltuvad ettevõtted raskustesse ei satuks. Ta rääkis ka, kuidas näevad aasta teist poolt kaubanduskoja liikmed ehk suured Eesti ettevõtted.
Hiina börs jätkab kaheksandat tõusupäeva
Aasia börsid liiguvad suuresti valitsuste edasiste stiimulmeetmete ootuses kõrgemale, kirjutab Bloomberg.
Uuring: laenuvõtmine on nooremate ja keskealiste seas järsult tõusnud
Eestis on märgatavalt sagenenud laenuvõtmine 22- kuni 44-aastate seas, järsku kasvu võib siduda tööjõuturul süvenevate probleemidega.
Mis juhtub pärast seda, kui ei pea enam raha pärast tööle minema?
Finantsvaba tunnustatud fotograaf ja investor Jake Farra rääkis investeerimisfestivalil Äripäeva raadiole antud intervjuus, kuidas ta ootas, et veri jõuaks veel rohkem tänavatele ning saaks jõulisemalt aktsiaid osta, kuid seda ei juhtunud.
Raivo Vare: teine laine otsustab
Koroonaviiruse teise laine tulemine või tulemata jäämine otsustab majanduse käekäigu lähiajal ja lähitulevikus, taastumine tuleb aga igal juhul pikk, kirjutab vaatleja Raivo Vare.
Notar Edgar Grünberg: kaugtõestamisest saab uus normaalsus
Ebaõnnestunud ühisrahastusprojektid teevad mulle rõõmu
Rõõmu ei tee mitte kaotatud summad, vaid sealt saadud õppetunnid ja ühisrahastuse valdkonna küpsemine.
USA börsid lõpetasid päeva rohelises
Dow Jones indeksi väärtus kasvas 1,68%, S&P500 0,78% ja Nasdaq 1,44%. USA tehnoloogia aktsiate tõusu ajendas muu hulgas ka see, et investorite hinnangul on tehnoloogiaettevõtteid koroonaviirusest vähem mõjutatud kui teised.
Klaipedos Nafta kasvatas poolaasta müügitulu
Leedu börsifirma Klaipedos Nafta teenis käesoleva aasta 6 kuu jooksul 15,9 miljonit eurot müügitulu, mis on 1,9% rohkem kui 2019. aasta samal perioodil, selgub börsiteatest.
Pro Kapital sai võlakirjaemissioonist 8,2 miljonit eurot
Pro Kapital Grupp andis börsile teada, et 22. mail väljakuulutatud mittekonverteeritavate võlakirjade suunatud emissiooni märkimisperiood lõppes 7. juulil ning võlakirjade jaotus on selgunud.
Balti ja USA börsid tõusulainel
Balti börsiindeks lõpetas tänase kauplemispäeva 0,31% eilsest kõrgemal, tõusu vedaja oli Vilniuse börs 0,45%ga, Tallinna börsiindeks kerkis 0,07%, Riia börsindeks kaotas väärtust 0,51%.
Raadiohommikus: investeerimisest, välistööjõu peletamisest ja Amazonile vastu hakkamisest
Äripäeva neljapäevahommikune raadioprogramm keskendub mõõdukusele investeerimisel, Eesti välistööjõu poliitikale ja ootamatust sammust, millega Walmart Amazonile vastu hakkas.
Investeerimine ei tohi olla valus
Pöördeline olukord sunnib vanu investeerimistõdesid radikaalselt ümber vaatama ning oma rahapaigutamistesse täiesti uutmoodi suhtuma – kindlasti ei tohi investeerimine olla valus ei investori ega ka ühiskonna jaoks, jäi kõlama möödunud nädalavahetusel toimunud Äripäeva investeerimisfestivalilt.
Risto Sepp: kohtutäitur peaks inimestest hoolima
Saates "Tegijalt tegijale" jagab kohtutäitur Risto Sepp soovitusi, kuidas ka keerulisel ajal vältida täitemenetlusi ja suuremaid konflikte.
TOP 25: need IT-firmad said kõige rohkem palgahüvitist
IKT-sektori ettevõtetest on kolme kuu jooksul töötukassa palgaabi saanud 443 firmat, seejuures üks neist pea poolteist miljonit eurot.
Iduettevõtja peab olema rohkem kütt kui korilane
Et iduettevõtluses kaugele jõuda, peab olema n-ö kütt, kes suurt saaki taga ajab, leiavad nii idufirmade asutajad kui investorid.
Valmistoidu müüja pelgab kukkumist
Eelmisel aastal pisut müügikäivet kasvatanud, ent kasumit kaotanud Lunden Food OÜ hinnangul on koroonakriisil oma mõju ning ilmselt tuleb leppida väiksemate tootmismahtude ja müügituluga.
Morgan Stanley prognoosib Hiina pullituru jätkumist
Hiina börsi enimjälgitud indeks kerkib järgmise aasta jooksul 2015. aasta tipu lähedale, prognoosib USA investeerimispank Morgan Stanley.
Materjalitootjad tegid aasta algul mulluse käibe
Tänavu esimeses kvartalis jäi ehitusmaterjalide tootjate liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive samasse suurusjärku võrreldes eelmise aastaga – 118 miljonit eurot.