Perearst avab tausta: kui raskelt haigestuvad koroonaviiruse tõttu lapsed?
Kui sageli ja raskelt haigestuvad koroonaviiruse tõttu lapsed, kirjutab perearst Piret Rospu blogis «Sinu terve laps».
Uue koroonaviiruse vaktsiini toime sai loomkatsete käigus kinnitust
Pittsburghi Ülikooli Meditsiinikooli teadlased teatasid võimalikust SARS-CoV-2 vaktsiinist, vahendab Neuroscience News. Hiirte peal tehtud katsetest on selgunud, et vaktsiini tulemusel tekib organismis piisavas koguses SARS-CoV-2 antikehi.
Tartu Ülikool kutsub osalema koroonaviiruse leviku uuringus
Tartu Ülikooli erialadevaheline uurimismeeskond kogub aktiivselt andmeid koroonaviiruse leviku kohta ning modelleerib ja analüüsib neid. Lisaks kutsuvad teadlased inimesi osalema COVID-19 levimuse uuringus, et luua viiruse leviku kaardistamiseks ja mudeldamiseks vajalik andmebaas. Uurimisrühma ku...
Karantiiniga on kaasnenud ärevuse ja depressiooni järsk tõus
Suurbritannia teadlased leidsid, et pärast eriolukorra välja kuulutamist on inimesed kogenud oluliselt rohkem depressiooni ja ärevuse sümptomeid, vahendab Neuroscience News.
Residentuuri saab läbida osakoormusega ja vajaduse korral ka peatada
Tartu Ülikool muutis residentuuri eeskirja, nüüdsest võimaldatakse residentuuri läbida osaliselt osakoormusega ja peatada residentuur omal soovil kuni üheks aastaks.
Kui kaua peab eriolukord kestma, et koroonaviiruse levik aeglustuks?
Teadlased töötasid välja mudeli, mille abil on võimalik välja selgitada, kui pikalt peavad eriolukorraga seotud meetmed paigas olema, et COVID-19 epideemia vaibuks.
Nahaarst annab nõu, kuidas vältida käte kuivust hügieeninõudeid järgides
Kuivuse vältimiseks tuleks käsi pesta ja desinfitseerida eri aegadel, soovitab nahaarst Maigi Eisen.
Magnum ja Baruto uurisid võimalusi võimaliku koroonaravimi Eestisse toimetamiseks
Ravimite hulgimüüja Magnum ja jaapanlaste poolt armastatud sumomaadleja Kaido Höövelson ehk Baruto uurisid võimalusi tuua Eestisse Jaapani gripiravim favipiravir, mis peaks aitama COVID-19 viiruse vastu. Favipiravir on rahvusvahelise meedia andmetel efektiivne koroonaviiruse vastu.
Eesti Pagulasabi tugiteenuste juht selgitab, kuidas on kriis mõjutanud pagulasi
Eesti Pagulasabi tugiteenuste juht Anu Viltrop selgitab, kuidas mõjutab praegune olukord Eesti Pagulasabi kliente.
Eesti Perearstide Selts näitab, kuidas õigesti maski kanda
Eesti Perearstide Selts jagas videot, milles dr Piret Rospu näitab, kuidas õigesti kaitsemaski kanda.
Koroonaviirusega haiglavoodis olev hooldusõde: valus on hingata
Tennessee hooldusasutuses diagnoositi enam kui sajal inimesel koroonaviirus, sealhulgas hooldusõel Shareka Williamsil, kes vajab hetkel haiglaravi.
Sümptom, mis võib viidata muidu nähtudeta kulgevale koroonaviirusele
Lõhna- ja maitsetaju häired ehk anosmia esinevad paljude respiratoorsete viirushaiguste korral. Hinnanguliselt on respiratoorsed viirushaigused anosmia põhjuseks 40 protsendil juhtudest, vahendab ajakiri Eesti Arst.
Iisraeli teadlased arendasid AI-tehnoloogia, mis võimaldab COVID-19 testimist kiirendada
Iisraeli teadlased arendasid tehisintellekti meetodi, mis aitab kiirendada koroonaviiruse testimist kuni kaheksa korda, vahendab Xinhuanet.
Loe, kuidas mõjutab viirustesse haigestumise riski kodune toatemperatuur
Kevadise soojema ilma ja õhuniiskuse mõju koroonaviiruse levikule sõltub muuhulgas ka tubasest õhukvaliteedist, vahendab Neuroscience News.
Faktikontroll: võitlus koroonaviirusega seotud väärinfo vastu
Koroonaviiruse puhang on kaasa toonud vääruudiste ja valeinformatsiooni laine, mis takistab püüdlusi pandeemiat ohjeldada.
Allveelaeva kapteni nõuanded isolatsiooniga toimetulekuks
Ryan Ramsey oli «HMS Turbulent» tuumaallveelaeva kapten, kes on maksimaalselt 286 päeva veetnud allveelaevast väljumata. Kapten jagab viit nõuannet, kuidas karantiiniajal vaimselt toime tulla.
Eestis loodud maailma tipptehnoloogia aitab eestimaalaste vaimset tervist hoida
Tänasest on eestimaalastele tasuta kättesaadav viimase 10 aasta jooksul Eestis välja töötatud ainulaadne 3D meditatsiooni- ja lõõgastusrakendus Synctuition. Rakendus aitab parandada unekvaliteeti ning vähendada stressi ja ärevust.
Personaalmeditsiin ja geneetiliste riskitegurite hindamine jõuab inimestele lähemale
Väljaandes Nature Communications avaldatud uus teadustöö pakub välja uudse meetodi, mis võimaldab hinnata geneetilisi riskitegureid hiljuti segunenud populatsioonidest pärit inimestel. Selleks kaasasid teadlased polügeense riskiskoori arvutamisse päritolupõhiseid komponendid.
OSCE: valitsused peavad tagama kiiremakorralise kaitse koduvägivalla piiramiseks
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatab, et praeguses eriolukorras on oluline pöörata tähelepanu koduvägivalla võimalikele ohvritele ja nende turvalisuse tagamisele.
Suukool annab nõu: mida teha, et ka laste hambad kriisist tervena välja tuleks
Praeguse eriolukorra tõttu on enamik Eesti lapsi hommikust õhtuni kodus, mistõttu on kindlat päevarežiimi oluliselt raskem hoida. Suukool annab nõu, mida teha selleks, et ka laste hambad kogu maad vaevavast kriisist tervena välja tuleksid.
Koroonaviirus võib mõjutada aju struktuuri ja talitlust
Arstid on tuvastanud mitmel koroonaviirust põdeval patsiendil neuroloogilisi vaeguseid nagu krambihood, segadus, mäluprobleemid ja insult. Neuroloogiliste sümptomite põhjus võib teadlaste hinnangul olla vähenenud verevarustus ja ebapiisav hapniku tase veres, vahendab New York Times.
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu presidendi Iivi Luige pöördumine koroonaepideemia vastases võitluses
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu president Iivi Luik avaldas epideemia ajal pöördumise eesliini töötajatele ja Eestimaa inimestele, milles ta tunnustab kõiki meditsiinivaldkonna töötajaid nagu arste, õdesid, hooldajaid, bioanalüütikuid, radioloogiatehnikuid, ämmaemandaid,kiirabi ja kõiki teis...
Euroopa keskmine suremus on eelmiste aastatega võrreldes väiksem
EuroMOMO on Euroopas loodud projekt, mis mõõdab 24 Euroopa riigi keskmist suremust, et valmistada riike ette võimalikeks tervisega seotud hädaoludeks. Nende statistika näitab, et hetkeseisuga on Euroopas, peale Itaalia, keskmine suremus palju madalam, kui see on mitmetes Euroopa riikides olnud vi...
Arst-residentide töötasu suurenes
Alates 1. aprillist tõusis täiskoormusel töötava arst-residendi brutopalk võrreldes eelmise aastaga 7,1% – 2085,13 eurolt 2233,34 euroni kuus. Samuti suurenes nende juhendamise tasu. Ülikoolile residentuuri korralduse ja õpetamise eest tasutav summa tõusis tänavu 12,5%.
New Yorgis saavad Covid-19 ohvrite morgideks 85 külmutusveokit
USA föderaalne hädaolukordade juhtimise agentuur (FEMA) saadab New Yorki külmutusveokid, kus hoida Covid-19 haiguse ohvrite surnukehasid, kuna surnukuurid ei jaksa sammu pidada.
USA-s varjas mees sünnitushaiglat külastades Covid-19 sümptomeid
Haigestunud mees varjas oma sümptomeid New Yorgis asuva Memoriaalhaigla töötajate eest, mistõttu lubati tal oma rasedat naist külastada.
Koroonaviiruse ja antimikroobse resistentsuse ühine alus
Koroonaviirus sarnaselt teistele tõsistele epideemiatele on kandunud metsikute loomade ekspluateerimise ja tarbimise tõttu inimestele. Vastupanu antibiootilisele ravile on sama tõsine inimkonda ohustav probleem, mille juur peitub liha liigtarbimises.
Teadlased selgitavad, millist toitu on ohutu tarbida
Kindlasti ei tasu muretseda toitude puhul, mida enne söömist kuumtöödeldakse – viirus hävib juba 60 kraadi juures, kirjutavad Tallinna tehnikaülikooli teadlased Signe Adamberg ja Kristel Vene.
Maailmas tekitavad muret Aasias endiselt kauplevad loomaturud
Hiina autoriteedid sulgesid Wuhani linna «märjad turud» pärast seda, kui viiel töötajal tuvastati Huanani turul Covid-19 viirushaigus. Hiina rahvavabariigi kongress hääletas 24. veebruaril, et üle riigi suletakse kõik metsikute loomadega kauplevad turud. Hiinas on suur osa turgudest endiselt avat...
Dr Hasso Uuetoa: kardan, et peame kõik selle haiguse läbi põdema, enne kui elu normaliseerub
Tippkardioloog Hasso Uuetoa annab soovitusi, kuidas end viiruse eest kaitsta ning pakub ideid, mida peaks tegema, et kriisiga paremini toime tulla.
Kaitseväe välihaigla jõudis Kuressaarde
Kaitseväe välihaigla, mis pakiti Tartus konteineritesse, jõudis Kuressaare haigla juurde. Välihaigla on patsientide vastuvõtuks valmis alates 2. aprillist.
TÜ meditsiiniteaduste valdkonnas kaitstakse veebisilla teel esimene doktoritöö
COVID-19-st tingitud eriolukorra piirangud on viinud doktoritööde kaitsmised e-keskkonda, nii toimub Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas 2. aprillil esimene doktoritöö kaitsmine veebisilla kaudu. Doktoritööd kaitseb üks Eestis enimtunnustatud ortopeede ning artroskoopia– ja sporditraumat...
Põhjus, miks unepuuduses inimesed haigestuvad sagedamini viirushaigustesse
Unepuudus halvendab immuunreaktsiooni ning kroonilises unepuuduses inimesed haigestuvad sagedamini viirushaigusesse, nii näidanud aastakümnete jooksul mitmed uuringud, ütles Novaatorile kliiniline psühholoog ja unenõustaja Krista Peet.
Koroonaviirusest on paranenud üle 150 000 inimese
Maailmas on praeguseks koroonaviirusest tervenenud 151 831 inimest. Kokku on diagnoositud üle maailma koroonaviirusega nakatumist 723 732 juhul, vahendab statistikaleht Worldometers.
Vaata, millised on PERHi ja TÜ kliinikumi COVID-19 osakonnad
Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli kliinikum avaldasid pildid töörindelt, kus nad on valmis vastu võtma Covid-19 patsiente.
Maailma vanim härra tähistab isolatsioonis oma 112. sünnipäeva
Bob Weighton on inglise päritolu vanahärra, kes on sunnitud sel aastal oma sünnipäeva eraldatuses tähistama.
ITK-s hakkab toimuma EMO-sse saabujate esmane läbivaatus triaažitelgis
Täna paigaldas Päästeamet Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiinikeskuse kõrvale telgi, kus alates homsest hakatakse erakorralise meditsiini keskusesse saabujaid jaotama abivajamise kiiruse alusel vastavalt patsiendi seisundile.
Rahvastikuminister Solman: raseduskriisi nõustamine peaks olema osa tervishoiusüsteemist
Eile toimus raseduskriisi nõustamise videokonverents, kus vaadati tagasi teenuse 14-aastasele kogemusele ning arutleti tuleviku üle. Videokonverents toimus rahvastikuministri eestvedamisel ning sellest võtsid videosilla vahendusel osa vaimse tervise spetsialistid, ämmaemandate ja naistearstide es...
Ameerika ja Hiina vannuvad edendada meditsiinilist koostööd
Pärast jaanuaris aset leidnud suhtlust kahe riigi esindajate vahel, oli see esimene edukas kõne Hiina terviseministri ja Ameerika Ühendriikide terviseteenuste riigisekretäri vahel lootustandvaks märgiks, et riigid on valmis erimeelsuste seljatamiseks ja võimalikuks tulevaseks koostööks.
Loodetav ravim võib takistada koroonaviirusel rakku siseneda
Ameerikas on Massachussetsi tehnoloogiainstituudi keemikud välja töötanud ravimikandidaadi, mis võib takistada viirusel rakkudesse siseneda.
Kuressaare haigla ootab annetusi
Kuressaare haigla kontole on tänase seisuga laekunud üle 103 000 euro annetajate abiga. See kriisiaeg näitab hästi inimeste kokkuhoidvust ja ühtekuuluvust. Kuna kuus on haiglasse vaja ligi 70 000 euro väärtuses kaitsevahendeid ja olukord endiselt tõsineb, on annetuse saatmiseks loodud toetusliin.
Loe, kus tehakse eriolukorras vältimatut hambaravi
Praeguses eriolukorras ja seoses leviva koroonaviirusega on terviseameti korraldusel lõpetatud plaanilise hambaravi osutamine. Ägeda hambahaiguse korral on vältimatu ravi inimestele siiski tagatud.
Tartu Ülikooli teadlased otsivad teed emakakaelavähi riskipõhise sõeluuringuni
Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased uurivad, kas võimalus võtta emakakaelavähi uuringuks proovid kodus tagaks Eesti naiste senisest suurema osalemise sõeluuringus.
TÜ kliinikum: koostatud võiks olla enda ravimite nimekiri koos kasutuskorraga
Tartu ülikooli kliinikum postitas oma sotsiaalmeedia lehele üleskutse, et inimesed koostaksid enda ravimite nimekirja koos kasutuskorraga ning hoiaksite seda käepärast juhuks, kui vajavad erakorralist abi.
Dr Ralf Allikvee: meil seisab ees pikk maraton
«Eestis on kehtestatud meie riigi taasiseseisvumise ajal esimest korda eriolukord. See tähendab, et seisame silmitsi olukorraga, millest tõsisemat pole mitmed põlvkonnad seni näinud,» lausus äsja ametisse naasnud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees Ralf Allikvee.
Nende kahe strateegia kombineerimine aitab seljatada stressi ja ärevust
Põhja-Carolina osariigi ülikooli teadlased leidsid oma uuringus, et parim lahendus ärevuse maandamiseks ja igapäevalahingute võitmiseks on ühendada kaks strateegiat: teadvelolek ja proaktiivne toimetulek.
Psühholoog: kriisi järgmiseks faasiks on pahameel ja süüdistamine
Eriolukorra väljakuulutamisest Eestis on möödas kümmekond päeva ja juba on esimesi märke, et inimesed lihtsalt ei jaksa enam oma koduseinte vahel püsida, kuigi olukord seda nõuab. Kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa sõnul läheb ilmselt lähinädalatel paljude jaoks olukord raskemaks, sest esi...
Kui tervislik on sinu kodukontor?
Tervise Arengu Instituut juhib tähelepanu, et ajal, mil paljud kontoritöötajad on oma töökoha sisse seadnud koju, tuleks igaühel läbi mõelda oma töötingimused. Näiteks kindel päevakava, istumisasend, valgustus jms. MTÜ Tööfüsioteraapia füsioterapeut Liina Pääbo on pannud kokku soovitusi koduse ko...
Maskide kandmise kohustus on Tšehhis nakatunute kasvu stabiliseerinud
Tšehhi Vabariigi valitsus muutis kaitsemaskide kandmise kohustuslikuks. Sellest otsusest on nakatumine riigis stabiliseerunud, vahendab Praguemorning.
Hambaravis saab vältimatut abi ette registreerimisel
Tasuta infoliinil aitab hambaarst otsustada, kas tuleb tulla vastuvõtule või kannatab murega oodata, ütles Kaarli hambakliiniku tohter Triin Piikov «Patsiendiminutites».