Peavõidu jagamine kriisi ja külluse aegadel
Igal sügisel puhkeb Leedus kaks lahingut: metsad kubisevad omavahel konkureerivatest seenekorjajatest, samal ajal kui parlament, mille liikmeid tihtipeale pilatakse nende seentega võrdse taibukuse pärast, kiskleb järgmise aasta riigieelarve üle. Sellel aastal on nii seente kui ka eurode saagikus ...
Välismaa lühiuudised
Norra eelarvekava tõotab läbirääkimisi keemistemperatuuril
Inimesed tagasi tööturule, eraettevõtluse kasvu toetamine, rohepööre kliimaeesmärkide saavutamiseks, hariduslubaduste täitmine, erivajadustega inimeste kaasamine tööellu, hea ja tugeva ühiskonna kindlustamine – need kuus laia ja Norrale hingelähedastest väärtustest kantud teemat raamistavad peami...
Rootsi peaminister jätab kogunemispiirangu jõusse
Rootsi peaminister Stefan Löfven ütles neljapäeval, et kogunemiste piiramist 50 inimesele ei muudeta.
Vabariiklaste juht USA senatis lubab võimu rahulikku üleminekut
Vabariiklaste juht USA senatis Mitch McConnell kinnitas neljapäeval, et 3. novembri presidendivalimiste tulemus viiakse täide tavapärasel viisil.
Egiptuse vanglas sai põgenemiskatse käigus surma seitse inimest
Egiptuse vanglas sai põgenemiskatse käigus surma seitse inimest, teatasid neljapäeval võimuesindajad.
USA kohus kaalub Trumpi TikToki keelu peatamist
USA föderaalkohtunik ärgitas neljapäeval president Donald Trumpi valitsust videorakenduse TikTok allalaadimiskeeldu edasi lükkama ja vihjas, et ta võib pühapäeval jõustuva valitsuse määruse peatada.
Saksamaa vahetab välja sõjaväeluure juhi
Saksamaa sõjaväeluure juht vahetatakse välja ning võimud suurendavad jõupingutusi paremäärmuslaste väljajuurimiseks sõjaväes, ütles neljapäeval riigi kaitseminister.
Trump vilistati välja, kui ta Ginsburgile austust avaldas
Kui USA president Donald Trump käis neljapäeval ülemkohtus avaldamas viimset austust lahkunud kohtunikule Ruth Bader Ginsburgile, püüdsid meeleavaldajad ta välja vilistada.
Vene kohtutäiturid külmutasid Navalnõi vara
Vene kohus andis välja määruse opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi korteri ja pangaarvete arestimiseks, kui viimane oli Berliini haiglas koomas, kinnitas täna Navalnõi pressiesindaja.
Balti riigid laiendavad sanktsioone Valgevene ametiisikutele
Leedu, Läti ja Eesti laiendavad reedel Valgevene võimuesindajate nimekirja, kelle suhtes rakenduvad sanktsioonid, kinnitas neljapäeval Leedu presidendiamet.
Liiga suur lagritsaisu tappis USAs mehe
Ameerika Ühendriikides Massachusettsi osariigis elanud ehitustööline armastas sedavõrd lagritsakomme, et sõi neid iga päev poolteist pakki – arstide sõnul läks harjumus talle maksma elu, kuna põhjustas südamerikke.
Moskva heaks luuramises süüdistatud Ungari poliitik mõisteti õigeks
Budapesti kohus mõistis täna õigeks endise Ungari opositsioonipoliitiku, keda süüdistati Euroopa Parlamendi liikmena Venemaa heaks Euroopa Liidu järele luuramises.
Seitsmes Euroopa riigis kasvab viirusesurmade arv murettekitavalt
Kuigi viirusesurmade arv ei ulatu Euroopas kaugeltki aasta alguse tasemele, on olukord seitsmes riigis muutunud kriitiliseks, hindab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC). Päevase nakatumisrekordi lõid täna nii Leedu kui ka Poola.
Fatah ja Hamas jõudsid leppeni korraldada Palestiinas valimised
Gaza sektorit valitsev Hamas ja tema rivaal okupeeritud Läänekaldal Fatah jõudsid leppeni korraldada Palestiinas üle pika aja taas valimised, ütlesid täna ametnikud.
Soome taastab reisipiirangud Eestile, Rootsile ja Saksamaale
Soome valitsus otsustas täna taastada piirangud Soome ning Eesti, Islandi, Norra, Rootsi, Saksamaa ja Slovakkia vahelisele liiklemisele.
Uus dokumentaalfilm Estonia hukust lubab suurt paljastust
Telekanal Discovery, mis toob tuleval esmaspäeval Põhjamaades ekraanile uue viieosalise dokumentaalsarja parvlaev Estonia hukust, lubab, et filmis «Estonia – leid, mis muudab kõike» lahatakse tragöödiat ümbritsevaid asjaolusid, laevahukku ennast ning Estonia uppumise põhjuseid ning selgub ka mida...
Euroopa Kohus ei lubanud Madeleine McCanni kadumises kahtlustatut vanglast vabaks
Kolmeaastase briti tüdruku Madeleine McCanni kadumises kahtlustatav mehel ei õnnestunud täna vanglast vabaneda, sest Euroopa Kohus (ECJ) lükkas tagasi tema apellatsiooni vägistamises süüdimõistmise vastu.
Rahvussümboli natsiks joonistanud Rootsi koomik peab kohtus aru andma
Tuntud Rootsi koomik Aron Flam astub täna Stockholmis kohtu ette, et õigussüsteem saaks välja selgitada, kas rahvussümboli natsiks ümber kujundamine mehe raamatu kaanel on lihtsalt satiir või rikub autoriõigusi. Kriitikute hinnangul võib protsess ohustada väljendusvabadust.
Euroopa Liit ei tunnusta Lukašenkot Valgevene presidendina
Euroopa Liit ei tunnusta Aleksandr Lukašenkot Valgevene presidendina ja peab augustis peetud valimisi ja sel nädalal toimunud ametissevannutamist ebademokraatlikeks, ütles täna EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell.
Põhja-Korea lasi maha ja põletas meres hulpinud Lõuna-Korea ülejooksiku
Põhja-Korea sõdurid tulistasid surnuks merelt leitud arvatavast ülejooksikust lõunakorealase ning põletasid tema laiba koroonaviiruse kartuses.
Mõttekoda: Hiinal on Xinjiangis arvatavalt 380 kinnipidamiskeskust
Hiina kinnipidamiskeskuste võrgustik Xinjiangi regioonis on suurem, kui varem arvati ja seda on viimastel aastatel tõenäoliselt laiendatud, selgus neljapäeval avaldatud Austraalia mõttekoja uurimistööst.
Helsingi lennujaama kogemus: koerad tuvastavad koroonaviiruse tõhusamalt kui laboritestid
Helsingi lennujaam ja Vantaa linn teevad koostööd, et leida uusi ja tõhusaid mooduseid vähendamaks COVID-19 pandeemia levikut. Käivitatud pilootprojekt toob selleks Helsingi lennujaama koerad.
NASA juht hoiatas kongressi Hiina kosmosejaama eest
USA kosmoseagentuuri NASA peadirektor Jim Bridenstine hoiatas kolmapäeval seadusandjaid, et Ühendriikidele on ülimalt tähtis säilitada kohalolek Maa orbiidil, kui Rahvusvaheline Kosmosejaam tegevuse lõpetab.
Trump keeldus valimiskaotuse korral võimu rahulikku üleminekut lubamast
USA president Donald Trump keeldus eile selgesõnaliselt tagamast võimu rahumeelset üleminekut, kui ta peaks novembrikuistel valimistel demokraadist rivaalile Joe Bidenile kaotama.
Suri legendaarne Prantsuse šansoonilauljatar Juliette Gréco
Prantsusmaal suri kolmapäeval 93 aasta vanuses kuulus laulja ja näitleja, üks silmapaistvamaid šansooni interpreete Juliette Gréco, teatas kohalik meedia.
Soome, Rootsi ja Norra tihendavad kaitsekoostööd põhjaaladel
Soome, Rootsi ja Norra leppisid eile kokku ühises eesmärgis tugevdada kaitsekoostööd, seda eriti riikide põhjapoolsetel aladel, vahendas Soome ringhääling Yle.
ÜRO ja ÜK võõrustavad 12. detsembril kliimatippkohtumist
ÜRO ja Ühendkuningriik võõrustavad 12. detsembril, Pariisi leppe viiendal aastapäeval, üleilmset kliimatippkohtumist, teatas kolmapäeval maailmaorganisatsioon.
Valgevene miilits pidas kinni üle saja meeleavaldaja
Valgevene miilits pidas kolmapäeval kogu riigis kinni üle saja meeleavaldaja, kes olid tulnud tänavaile protestima autoritaarse presidendi Aleksander Lukašenko salajase ametissevannutamise vastu, teatas inimõigusrühmitus Viasna.
Välismaa lühiuudised
Taani 2021. aasta riigieelarve – kõike muud kui tavaline
Taani iga-aastane riigieelarve on umbes 700 miljardit krooni ehk 94 miljardit eurot. Sarnaselt Eestiga on suurem osa kulutustest püsivad – tervishoid, koolid, kaitsekulud, sotsiaalhoolekanne jms – ning valitsus ja parlament räägivad läbi vaid väikese osa eelarvest. Tavaliselt. Taani järgmise aast...
Euroopa Komisjon pani rõhu illegaalidest vabanemisele
Meie ettepanekus pole mingeid kohustuslikke kvoote, lubas Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson eile Brüsselis.
Taliban tappis Lõuna-Afganistanis 28 politseinikku
Kaks Vene sõjalaeva rikkus Rootsi merepiiri, üks põrkas kaubalaevaga kokku
Kolmapäeval põrkasid Taani vetes kokku Venemaa sõjalaev ja kaubalaev, kümmekond päeva varem olid kaks Vene sõjalaeva rikkunud Rootsi merepiiri.
Johnsoni valitsust süüdistatakse koroonastrateegia puudumises
Peaminister Boris Johnsoni juhitud Ühendkuningriigi valitsus on koroonaviiruse pandeemia ajal paistnud silma hüpliku koroonastrateegiaga.
Vilniuses peeti Leedu juutide genotsiidi mälestuspäeva
Kümnete tuhandete juutide Teise maailmasõja aegses tapmiskohas Paneriai memoriaali juures toimus kolmapäeval holokaustiohvrite mälestusüritus.
Ruth Bader Ginsburg: vastuolulise pärandiga naisõiguslane ja kultuuriikoon
Feministlik advokaat, internetisensatsioon ja kultuuriikoon: eelmisel reedel lahkunud Ruth Bader Ginsburg tõusis naiste õiguste eest võitlejaks ja üheks kõige tuntumaks Ameerika ülemkohtunikuks, keda leinati taga nii siin- kui sealpool Atlandi ookeani.
Trump mõnitas taas John McCaini, kelle lesk toetab Bidenit
USA president Donald Trump mõnitas paljude jaoks äärmiselt sündsusetult 2018. aastal surnud tipp-poliitikut ja Arizona osariigi kauast vabariiklasest senaatorit John McCaini seoses tema lese Cindy McCaini toetusavaldusega demokraatide presidendikandidaadile Joe Bidenile.
Politsei asemel hoiavad Rootsi eeslinnades võimu kuritegelikud klannid
Rootsi politsei kinnitusel on nad hädas kriminaalsete klannide kontrollimisega, kes rakendavad oma nägemust õigluse mõistmisest ning tõukavad riiki sedasi vägivaldse kuritegevus küüsi.
ÜRO: maailm on kaotanud 500 miljonit täisajaga töökohta
Koroonaviiruse pandeemia toob kaasa kardetust suurema tagasilöögi tööturule ning lisaks miljonite töökohtade kadumisele tähendab see tohutut langust töötasudes, kinnitas ÜRO kolmapäeval.
Euroopa uus rändeplaan sätestab asüülitaotlejate põhjalikuma kontrolli
Euroopa Komisjoni uute rändereeglitega kehtestataks Euroopa Liidu (EL) välispiiril senisest karmim kontroll ning kohustuslikud asüülitaotlejate eelsõelumise reeglid.
La Manche'i väinalt päästeti 88 migranti
Prantsuse päästjad tõid teisipäeval viie operatsiooni tulemusena La Manche'i väinalt ära 88 ohtu sattunud migranti, kes üritasid jõuda Prantsusmaa põhjarannikult Suurbritanniasse.
USA jõudis pandeemias uue sünge verstapostini
Maailmas Covid-19 surmade poolest esikohal olevad Ameerika Ühendriigid jõudsid eile nukra teetähiseni: praeguseks on riigis koroonaviiruse pandeemia tõttu elu kaotanud juba üle 200 000 inimese. Lisaks on nakatumine rekordtasemel Iisraelis ning Pariis kaalub olukorra kontrolli alla saamiseks veelg...
Lukašenko vannutati kuuendaks ametiajaks salajasel tseremoonial
Valgevene president Aleksander Lukašenko vannutati kuuendaks ametiajaks salajasel tseremoonial, millest ette ei teatatud, teatas täna riiklik uudisteagentuur Belta.
Tegnell peab kevadist nakatumist Euroopas rängalt alatuvastatuks
See, kui paljud Covid-19sse haigestunud lõpuks surevad, ei pruugi kunagi päris selgeks saada, sest suremus on sedavõrd suures sõltuvuses sellest, milline osa ühiskonnast viirusega kokku puutub, ütles Stockholmis antud intervjuus Postimehele Rootsi riigiepidemioloog Anders Tegnell.
22.09.
Rääkides arengutest Valgevenes, on seekord põhjust alustada spordist. Nimelt saatis Valgevene spordiministeerium laiali märgukirja, milles soovitab kõigi sportlaste lepingute uuendamist – muutunud lepingud peavad sisaldama hümnioskuse nõuet ning keeldu kasutada nn mitteametlikku sümboolikat ja su...
Putin Macronile: Navalnõi mürgitas end ise ja asjaga on seotud Läti
Vene president Vladimir Putin ütles vestluses Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga, et Vene opositsiooniliider võis end ise Novitšoki närvimürgiga mürgitada ja asjasse võib olla segatud ka Läti, kirjutab Prantsuse ajaleht Le Monde viitega allikatele.
India ja Hiina teatel tehti piirivaidluses mõningaid edusamme
India ja Hiina kõrged väejuhid on jõudnud kokkuleppele mitte tuua rohkem sõdureid vaidlusalusele piirile mägises Ladakhi regioonis, kus kahe suurriigi vahel on lahvatanud kuid kestnud vastasseis.
Austraalias avastati veel paarsada lõksu jäänud vaala
Austraalias avastati veel paarsada lõksu jäänud vaala, kellest enamik arvatakse olevat juba surnud, teatasid kolmapäeval võimuesindajad.
Saudi Araabia lubab aastaringsel palverännakul jätkuda oktoobris
Saudi Araabia riiklik uudisteagentuur Saudi Press Agency teatas teisipäeval, et võimud lubavad märtsikuus koroonaviiruse pandeemia tõttu peatatud aastaringsel palverännakul jätkuda 4. oktoobril.