Vastuoluline firma tegi börsil puhta töö
USA andmefirma Palantir tegi börsil võimsa debüüdi: nende aktsia tõusis esimese kauplemispäeva lõpuks enam kui 30 protsenti. Aktsionäridel on aga põhjust ettevaatuseks.
«Kõige raskem on müüa Eesti turule!»
Eesti snäkitootja, perefirma Balsnack omanik ja nõukogu esimees Elmar Rusing räägib intervjuus lõbusalt, kuidas ta maksuameti soovitusel pankrotti läks, miks oskavad krõpsupakkijad paljusid keeli ning miks rühmavad ta enda lapsed kõige rohkem tööd ja saavad viimasena palka.
Kontserdikorraldajad taotlevad piletite käibemaksu langetamist
Muusika esindusorganisatsioonid esitasid septembris valitsusele ja riigikogule taotluse, et kontserdipiletite käibemaksu võiks langetada üheksale protsendile.
Spordi lühiuudised
«Mulle lubati, et saame treeningukeskuse ümber aia, et ei peaks neid kuradima palle enam taga otsima,» ütles Taani jalgpalliklubi Midtjylland peatreener Brian Priske pärast Meistrite liiga alagrupiturniirile jõudmist.
H&M kavatseb sulgeda sadu poode
Kui koroonakriisi tõttu on H&Mil kinni umbes kolm protsenti enam kui 5000 poest, siis tuleval aastal läheb kinni 250 poodi, kirjutab Reuters. H&Mi kommunikatsiooniosakonnast ei õnnestunud saada vastust küsimusele, kas mõni suletavatest poodidest asub ka Eestis.
Majanduse lühiuudised
Kontaveit sammub Kanepi jälgedes – kas lõpuni välja?
Tennisehooaeg pole küll veel ametlikult läbi, ent suure slämmi turniire tänavu rohkem kavas pole. Seega on paslik heita pilk eestlannade Kaia Kanepi ja Anett Kontaveidi hooajale.
Riina Sikkut: valitsus ei mõista rohepöörde vajalikkust
Koroonaviiruse leviku ja sellest põhjustatud majanduslanguse ajal kõlab ehk kummaliselt, et valitsusel ei ole kunagi olnud nii palju raha kui praegu, kirjutab Riigikogu liige Riina Sikkut (SDE).
Lugejakiri: kas sõjaline võimsus või arukus?
Juhtkiri: biomass ei päästa kliimat
Paunvere kellamees Lible lubas kord jõe tagurpidi voolama panna, et siis oleks tore vaadata, kuidas villavabrik seisma jääb. Ei saagi aru, kas oli ta esimene ökoterrorist või tegi lihtsalt nalja. Aga samalaadseid ettepanekuid on tehtud ka hiljem ja täiesti tõsimeeli.
Toomas Jürgenstein: abielureferendumi usulised dilemmad
Hugo Treffneri Gümnaasiumi religiooni- ja filosoofiaõpetaja Toomas Jürgenstein kirjutab sellest, et referendume ei tohiks korraldada vähemuste õiguste kohta.
Erkki Koort: Rootsi allveelaev? Lubage kahelda
Parvlaeva Estonia uppumise päeval, 26 aastat pärast traagilist sündmust, paisati avalikkuse ette laevahuku uus teooria, koos uue dokumentaalsarjaga. Ajastamine on alati oluline, aga samavõrd oluline on taktitunne.
Miks Venemaa ei tohi Armeeniat reeta?
Tuntud Venemaa ajakirjanik Julia Latõnina jõudis ootamatu järelduseni, arutledes Mägi-Karabahhis puhkenud sõja üle: «Kui Kreml ei astu välja armeenlaste kaitseks, siis lõhub ta omaenda kätega sellesama Vene impeeriumi jäänused, mida ta nii väga soovib taastada.
Eesti lühiuudised
Kaljulaid esitati OECD peadirektori kandidaadiks
President Kersti Kaljulaid esitati eile ametlikult OECD peasekretäri kandidaadiks. Vajalikud dokumendid andis üle Clyde Kull, kes on Eesti suursaadik OECD juures. Valituks osutumisel ei lahku president Kadriorust enneaegu, vaid asuks uude ametisse pärast presidendiaja lõppu, mis kestab 2021. aast...
Pelletiäri ja puidupõletamine kliimat ei päästa
Taastuvenergia arvestamise süsteem, mille toel on Eestis puidugraanulite tootmisest kujunenud miljoniäri, ei aita kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa, vaid võib olukorda hullemakski teha, hoiatavad Euroopa teadlased. Esimesed märgid, et toetuste süsteem võib muutuda, on juba ilmnenud, ent lähiaa...
Kristina Kull: puuriloomade piin tuleb lõpetada
MTÜ Nähtamatud Loomad aktivist Kristina Kull kirjutab, kuidas suhtuda teadmise valguses, et koroonaviirus on jõudnud ka karusloomafarmidesse, Eesti vastavatesse «asutustesse».
Kas vihakõne seadust tuleks karmimaks teha? Viis Eesti eurosaadikut on poolt, kaks vastu
Euroopa Komisjon võib alustada Eesti suhtes rikkumismenetlust, kuna meie seadused pole viidud kooskõlla 2008. aasta Euroopa Liidu direktiiviga, mis näeb ette vihakõne kriminaliseerimist ja karmimaid karistusi. Suurem osa Eesti Euroopa Parlamendi liikmeid pooldab seadustiku muutmist nii, et vaenuk...
Komisjoni järeldused: kohtud on tõhusad, kuid meediaturg kisub liiga üheülbaliseks
Kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon välja esimese tervet liitu hõlmava õigusriigi analüüsiga. Põhilise tähelepanu hõlmasid, nagu arvatult, Poola ja Ungari. Enamjaolt kirjeldavas-refereerivas raportis leidis Eesti positiivset äramärkimist näiteks kohtute tõhususega. Etteheiteid võis tajuda aga meedi...
Nopri talu lüpsja lugu: töötad ja töötad, aga võlg peremehe ees kasvab
Kui tervise kaotanud Tarvo Truia Nopri talu lüpsjakohalt lahkus, esitas peremees Tiit Niilo talle kohtu kaudu ligi 7000-eurose nõude. Psühholoogiliselt kokkuvarisemise äärel olnud Truia sai sellest enda sõnul teada alles siis, kui kohus oli varad juba arestinud. Kõik võinuks olla teisiti, kui ta ...
Mati Sepp: looduslik karusnahk väärib kandmist
Jättes väikekiskjad küttimata ja loodusliku karusnaha kasutamata, kõigutame tuhandete aastate jooksul välja kujunenud mõistlikku ooduslikku tasakaalu, leiab jahimees Mati Sepp.
Eesti on valmis kohe uurima Estonia vrakki sonari ja allveerobotiga
Eesti on valmis alustama Estonia vraki uuringuid sonari ja allveerobotiga kasvõi kohe, kuid tahab enne tööde alustamist läbi rääkida Soome ja Rootsiga, kellega on sõlmitud Estonial hukkunute hauarahu leping. Tööde alustamisel tahab Eesti kõigepealt veenduda, et laeva pardas on tõesti auk, ja kui ...
Muusikapreemia laureaadid: üks läks maale, teine vaatas taevasse
Estonia kontserdisaalis anti neljapäeva õhtul galal üle Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali iga-aastased muusikapreemiad.
Koomikast ja korrektsusest kaheperepidamises
Ray Cooney ja tema ustekomöödiad on omaette fenomen. Publik tervitab Cooney teoseid avasüli, ent läheb teatrisse siis tihti teise mentaliteediga kui muidu. Ei minda ennekõike vaatama, mis laval juhtub või kuidas juhtub, vaid mida see publikuga teeb. Teisisõnu, kas naerda ka saab. Ugala lavastuse ...
Telesarja arvustus: jaburus trumpab üle rõlguse
Telesari «Eesti krimilood» vastab küsimusele, kas produtsent Ken Saan on nüüd lõpuks taltsaks jäänud, eitavalt. «Või veel,» naerab küsitletav, «ärge kujutage endale siin ette!» Neljaosaline minisari on välja kaevanud ja taaslavastanud Eesti lähimineviku kõige võikamad kuritööd ning toob nende toi...
Telesarja arvustus: alatu spioon ja õilis luuraja
See on nüüd jälle uutmoodi ja suur tükk, mida Martin Alguse ja Ergo Kulla kõikvõimalikes žanrites karastunud lahingupaar hammustama läks: teha üks kvaliteetne spiooni­põnevik. Kuueosalise sarja «Reetur» sündmustik paigutub 2000. aastate algusesse, kui Eesti on liitumas NATOga ja igasugune info, m...
Kultuuri lühiuudised
Kanepi karjääri lõpp pole kaugel, aga millal saab tulevik selgeks?
Kui viimasel ajal on Eesti tennisesõprade suu muigele ajanud eelkõige Anett Kontaveit, siis Prantsusmaa lahtistel püsis kauem reel Kaia Kanepi. Teise ringi jõudmine pole kunagise alalise suure slämmi turniiride veerandfinalisti jaoks küll midagi erilist, ent ta tõestas taas, et «parim enne» pole ...
Sõõrumaa, Šmigun-Vähi ja teised valasid Kalevi staadionil higi
Kolmapäeva hommikul sai Kalevi staadionil näha omapärast vaatepilti. Kümmekond ajakirjanikku ja kaamerameest jälgisid, kuidas sama palju inimesi pingutasid, nii et ninast veri väljas. Põhjuseks Eesti Olümpiakomitee (EOK) spordinädala raames peetud kaitseväe spordihommik, kus pandi end proovile ül...
Kas Raieste ja Baskonia suudavad koroona-aasta imet Euroliigas korrata?
Kui eelmisel hooajal BC Kalev/Cramos laenul olnud korvpallikoondislane Sander Raieste taasliitus koduklubi Vitoria Baskoniaga, valmistus too Hispaania meistrisarja otsustavateks mängudeks. Play-off möödus nõnda hästi, et võideti esikoht. Raieste siis küll veel platsil ei käinud, kuid on alanud ho...
Spordi lühiuudised
Tarmo Kruusimäe: millal lõppes vastupanu?
Tallinna Metsakalmistul toimus 22. septembril Otto Tiefi valitsuse mälestusmärgi juures talitus, kus kõnelesid Konstantin Pätsi Muuseumi esimees Trivimi Velliste ja mina, Tarmo Kruusimäe. Asetasime pärgi, lilli ja süütasime küünlaid.
Aivar Kokk: II pensionisammas on omandiõiguse paroodia
Kogumispensioni kohustuslikuks tegemine oli omal ajal seadusandja tõsine viga, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa).
Vilde viimased triibulised
Mis seal salata, Tammsaaret olen senise elu jooksul lugenud rohkem kui Vildet. Ent 1950ndatel ilmunud Eduard Vilde teoste sarjas narmendab riiulis mitu põikitriibulist raamatuselga. Olen studeerinud ka 1920–30ndate «Kogutud teoseid», vanas kirjapildis teksti ju eriline tundmus lugeda!
Tiina Tambaum: vanaema telefoni otsas
Vanemaealiste elukvaliteeti parandab läbimõeldud meetoditega telefoni kaudu pakutav seltskond, kirjutab  Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum.
Aimar Altosaar: miks ma sallin ükskõikseid
Austatud kirjanik Viivi Luik samastas Postimehele antud intervjuus sallimise ükskõiksusega, millega ei saa nõustuda. Inimeste emotsioonid, eriti need, mis kirjeldavad hoiakuid ja suhteid teiste inimestega, on igas keeles ja kultuuris edasi antavad tohutu hulga sõnadega.
Kadri Vare: millal valmib eesti keeletehnoloogia?
Trump veeres buldooserina teledebatist üle
Teledebatid on traditsiooniliselt üks Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste murdepunkte, kuna annavad valijatele võimaluse näha kandidaate reaalajas pingelises olukorras käitumas ja ilma ettevalmistatud tekstita oma seisukohti kaitsmas. Donald Trumpi ja Joe Bideni esimene debatt ei olnud mida...
Venemaa pingutas suurõppusega muskleid
Kui kolm aastat tagasi toimunud Lääne sõjaväeringkonna suur­õppus Zapad-2017 pani lääneriikide meedia kihama, siis 80 000 osalejaga Lõuna sõjaväeringkonna suurõppus Kavkaz-2020 võis lääne avalikkusele vaat et märkamatuks jääda.
Riigi rahakülv jõuab igale põllule
Valitsus andis eile riigi­kogule üle järgmise aasta riigieelarve eelnõu. Enim raha läheb sotsiaalministeeriumisse, riigi majanduskulusid on plaanis kärpida kümne miljoni euro ulatuses.
Venemaa jaoks oli Kavkaz-2020 edukas
Venemaa relvajõud korraldasid 21.–26. septembrini aasta suurima sõjaväeõppuse Kavkaz-2020. Tavapäraselt aetakse üksused iga aasta septembris massiliselt polügoonidele, et testida, kuidas vastaks teatud sõjaväeringkond ohtudele, mis võivad piirkonnas üles kerkida sellelt strateegiliselt suunalt, m...
Nädala pärast võib haiglaravi vajada kümmekond inimest rohkem kui praegu
Kui aprillikuus oli koroonaviiruse tõttu haiglaravil 153 inimest, mis oli ka kevadise perioodi tipp, siis eile vajas seoses koroonaviirusega haiglaravi 35 inimest, kellest üks on juhitaval hingamisel. Terviseameti sõnul on seni eeskätt noorte seas levinud viirus hakanud jõudsamalt levima ka üle 5...
Saksamaa paneb pidutsemisele piiri
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel hoiatas eile uusi koroonavastase võitluse meetmeid välja kuulutades, et ilma kiire tegutsemiseta riskib riik kaotada kõik viimastel kuudel saavutatu.
Kus on rock? Kus on post-?
Post-rock on rock, mis kasutab rock’i-instrumente, kuid ei ole rock. Post-rock’i ansambli Wolfredt kolmas album «Tides» on jällegi post-rock, mis kõlab üsna rock’ilikult, isegi kaunikesti metal-rock’ilikult. Õnneks on tegemist piisavalt vabameelse stiili ja ühe selle toreda esindajaga.
Tööstustoodangut tabas augustis jälle langus
Kui jaemüük näitas augustiski juuliga võrdset neljaprotsendilist kasvu möödunud aasta sama kuuga võrreldes, siis teisel olulisel majandusharul, tööstusel, nii hästi ei läinud. Statistikaamet teatas eile, et tööstusettevõtted andsid augustis viis protsenti vähem toodangut kui eelmise aasta samas k...
Päikese hullus ja neetud tsivilisatsioon
Kuhu kaob energia? Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) on avatud näitus «Tiiger ruumis», mis selle küsimusega jõudu katsub. Näituse pealkiri on võetud sensatsioonilise prantsuse filosoofi Georges Bataille’ raamatust «Neetud osa» (1949), mis esitab tema üllatava nägemuse maailma toimimisest. N...
Kõik peale hevi on täitsa mõttetu!?
Tänavu 20. sünnipäeva tähistav Eesti heviansambel Herald avaldas äsja oma järjekorras neljanda albumi «Kurat», mida esitletakse kontsertidega reedel Tallinnas ning laupäeval Tartus. Bändi tegemistest tuli Postimehele rääkima solist ja peamine laulukirjutaja Sven Varkel. Kuna tunneme kauem kui kol...
Vallalisest üksikust ülekaalulisest naisest hobidetektiiv, kellel on kassid
Krimikirjanduse juures on mind alati köitnud detektiivide tegelaskujud ning viis, kuidas autor neid lugejale tutvustab. Romaanisarja avalugu on justkui tutvuse sõlmimine uue inimesega, kellest saab lugemise käigus kas hea tuttav, kelle tegemistele ka edaspidigi kaasa elada, või siis keegi, kelles...
Uus ralliklass soodustab sõitjate arengut ja lisab tšempionaatidele vürtsi
Rahvusvahelise Autoliidu FIA rallipüramiidis on üks auk täitmata, sest keegi pole turule toonud Rally3-klassi neljarattalist. M-Spordi töömesilaste toodang ilmub uuel aastal ning FIA eeldab, et nii mõneski riigis muutub just Rally3-masin kohalike meistrivõistluste kõige menukamaks sõiduvahendiks.
Euroopa tippkorvpall on kaotanud mitukümmend miljonit eurot
Kui maailma jalgpall jääb koroonakriisi tõttu hinnanguliselt ilma 9,5 miljardist eurost, siis Euroopa tippkorvpallis pole haihtunud summad samuti pisikesed. Jah, need ei ulatu miljarditesse, ent ainuüksi Vana Maailma tugevaimast klubisarjast Euroliigast on vaid nelja tiimi näol kadunud üle 30 mil...