Õli, tušš ja portselan - kas neist saab kleite teha?
Mis saab, kui mitu kaunist kunsti ühte patta panna? Kas sellest saab ilu üledoosi või hoopis eriliselt hõrgu ja maitseka elamuse? Lilli Jahilo äratas ellu Adamson-Eriku legendaarse kunsti.
Henri Zeigo: kui 2+2 hakkab rahakotile
Eriolukorra ajal kehtestatud piirangute järk-järguline leevendamine on inimesed taas liikvele ajanud. Tasa ja targu julgetakse osa võtta tegevustest, mis muidu tundusid tabuna.
Henry Lääne kolumn. 55 sendiga Juventuse nanoosanikuks
Ma pole küll majandushuviline, kuid lause, et heas kriisis ei tasu investeerimata jätta, on jõudnud isegi minu kõrvu. Kui nii mõnigi tuttav ostis eriolukorra ajal kolinal kukkunud Tallinki aktsiaid, jäi minu silm pidama hoopis maailma suurte jalgpalliklubide peal. Mõte, et mind võiks vähem kui üh...
Vangivalvuri vangistus ehk põgenemine Aafrikast
See oli 12. märtsi hommikul kella kaheksa paiku, kui Tartu vanglas vanemvalvurina töötav ja Eesti mõistes tipptasemel jooksuga tegelev Olavi Allase sulges oma Taaralinna kodu ukse. Ees ootas bussisõit Tallinna, paar lennureisi ja Keenia jooksulaager.
EKI keelekool: e-elust E-Eestis
Tänavu on olnud e-kevad. Usun, et enamik saab sellest käigu pealt loodud sõnast aru, olles neil kuudel teinud oste e-poodides, aidanud lapsi e-õppes, osalenud e-koosolekutel või ajanud muid argiasju olude sunnil interneti kaudu, kirjutab EKI vanemkeelekorraldaja Tiina Leemets.
Vahur Laiapea: Haamerite lapsed
Märtsiküüditamise eel tuuakse Maimule sõna, et tema ja lapsed – Eenok, Maarja, Andres ja kasupoeg Albert – on küüditatavate nimekirjas. Filmirežissöör ja -produtsent Vahur Laiapea kirjutab, milliseks kujunes nende elukäik.
Jelena Skulskaja: kuidas siis nüüd ilma karantiinita edasi elada?
Me oleme nii kaua olnud nukrad, hirmul, pinges, ärevad, et tahaks kas või korraks end lõdvaks lasta ja pisut sõnadega mängida, kirjutab luuletaja Jelena Skulskaja.
Peeter Espak: vanade sumerlaste vabadussõda
Sumeri sõjapropagandast, vabadusvõitlusest, hilisemastest tülidest liitlaste vahel ja Ur-Namma impeeriumi moodustamisest väikeriikide annekteerimise teel 4000 aastat tagasi Mesopotaamia aladel kirjutab orientalist ja teoloog Peeter Espak.
Justin Petrone kolumn: Heidi ja Klaus
Heidi ja Klaus olid Brežnevi aja lapsed. Nad sündisid teineteise järel ühele noorele abielupaarile suure stagnatsiooni tippajal. Kaunid põhjamaised lapsed, heledate juuste, pontsaka näo ja õhetavate põskedega. Heidi, vanem laps, oli vabameelne hing, kellele meeldis mängida nukkudega ja käia metsa...
Tavatu aja eksam kulges tavapäraselt
Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumis (GAG) valmistuti eile toimunud eesti keele riigieksamiks pedantse täpsusega: lauad ja toolid pandi kahemeetriste vahedega paika mõõdulindi täpsusega. Selleks, et ei rikutaks 2+2-reeglit.
Teistmoodi purjesuvi – rohkem merd ja vähem pidu
Piirangute tähe all alanud navigatsioonihooaeg ning ebamäärasus reisimisvõimaluste ja ürituste korraldamise suhtes on kogu maailma purjetajate plaanid segi löönud, ära jäävad pea kõik rahvusvahelised tiitlivõistlused. Sel nädalal saabus kauaoodatud kinnitus, et Eesti purjetamise suursündmus Muhu ...
Pandeemia lõi uue maailma. Milline see on?
Ei ole endine. Midagi nii raputavat pole maailm üle elanud viimasest maailmasõjast alates. Mis jäi veebruari, kus uudised kaugest nakkusest tundusid veel üsna ebaolulised ja kauged? Mis ootab meid ees tulevikus, mil maailm on üle elanud sadu tuhandeid elusid nõudnud pandeemia?
Välismaa lühiuudised
Apple on taas kõige väärtuslikum ettevõte
Rassismivastased rahutused levivad üle Ühendriikide
Mõrv, jõhkrus, häbiväärne ja õigustamatu käitumine. Just nii on kirjeldanud esmaspäeval Minneapolises 46-aastase mustanahalise George Floydi surmanud politseinike tegevust nende ametikaaslased kogu Ameerika Ühendriikides.
Juhtkiri: asi polegi ju üldse maasikates
Alustagem ebatavalisel viisil. Toimetuse hommikusel koosolekul teatasid mõned, et jutud maasikakasvatamisest on kõiki põhjalikult ära tüüdanud, tegemist on esiteks tibatillukese tegevusalaga ja teiseks on kogu maasikateema küllalt labase ja läbinähtava poliitilise intriigi osa.
Ajakirjanduse päästetiim
Kanepiturg koroonaajal, e-peod karantiinis, mindfulness, videomängude ja vetsuluule arvustused ning muu põnev sisu on toonud 4jalehele känguvate reklaamitulude ajal lausa neli reklaamiostjat: kaks kutsekooli ja kaks sekspoodi.
Hiina kuulutas Hongkongi autonoomiale surmaotsuse
Aastaid on hongkonglased võrrelnud erihalduspiirkonna vabaduste järk-järgulist vähendamist «konna keetmisega leiges vees», kuid Hiina parlamendi heakskiidu saanud uus julgeolekuseadus tähistab linna ülevõtmises märkimisväärset eskalatsiooni.
Trump sattus Twitteri-sõtta
Donald Trumpi poliitilised käigud ilmuvad sageli enne Twitteris, kui Washington neist kuuleb. Nüüd hammustas suhtlusvõrgustik aga presidendi kätt ja lisas tema säutsudele hoiatuse valeinfo levitamises.
Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti ettepanek hakata litsentseerima lühimajutust ehk külaliskorteri pidamist leidis esialgu rohkem pooldajaid kui vastaseid. Kuid korteriühistute liidu poole pöördub järjest enam korteriühistud, kes pole rahul lühiajaliste üürikorteritega, mida välis- ja kodumaiste ...
Bolti uus verstapost
Vennad Markus ja Martin Villig on asutanud Eesti ühe viimaste aastate edukama ettevõtte Bolt Technology OÜ. Sellel nädalal saadud sajamiljoniline rahasüst kinnitas selle kohta Eesti kõige hinnalisema osaühinguna, vähemalt mõne mõõdupuu järgi.
Börsifirmade tulemused – torm tõuseb
Eesti majandus kahanes selle aasta esimeses kvartalis 0,7 protsenti, mis ühest küljest oli üsna väike, aga kui arvestada, et 11 nädalal tollest kvartalist käis normaalne majandustegevus ja vaid kolmel ja poolel nädalal oli eriolukord, siis tundub pilt mõnevõrra kurvem olevat.
Privaatsete mullide fotopäevik maailma veerelt
Kuidas saab maailma otsas ühe karvase kaluri vängetest sõnadest ja pipraplaastrist alguse üks ilus, südamlik ja ajaloolise väärtusega fotosari? Saab küll, kui asjasse on segatud eestlannast fotograaf Laire Purik ehk Lairka.
Dr von der Leyeni raviplaan
Selles, et naistearstiks õppinud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen peab nüüd vastutama 27 koroonapatsiendi turgutamise eest, pole tänavukevadises kontekstis midagi erilist. Kirjeldused Itaalia ja Hispaania rängimalt pihta saanud viirusekolletest räägivad ka anestesioloogidest ja pe...
Väike langus juhatab sisse suure kukkumise
Lisaks viiruse tõttu kehtestatud eriolukorrale viis Eesti majanduse esimeses kvartalis väikesesse, 0,7-protsendilisse langusesse kesine maksulaekumine ja energeetikasektori raskused. Analüütikute sõnul on see vaid sissejuhatus suurele kukkumisele.
Vikerkaar loeb. Halastamatult lihtne elu
Mõnikord on elu väga lihtne, nagu sedastab Rubén Gallego oma raamatu alguses: «Ma olen kangelane. Kangelane olla on kerge. Kui sul pole käsi ega jalgu, oled sa kangelane või surnud. Kui sul pole vanemaid, looda vaid oma kätele ja jalgadele. Ja ole kangelane. Kui sul pole ei käsi ega jalgu ja sa o...
Kriitik soovitab: neid Eastwoodi filme vaata tema sünnipäeval
Popkultuuri ajalukku on Clint Eastwood (sündinud 31. mail 1930) vajutanud oma näojäljendi eeskätt kui dollaritriloogia sigarillot nätsutav Nimeta Mees, kes artikuleeritud kõne asemel laseb rääkida oma kuuelasulisel. Märksa mitmekesisem ja huvitavam on tema looming filmirežissöörina. Kokku on East...
«See on iga kirjaniku kohutav saatus, et igaüks võib teda uurida»
Kirjandusteadlane ja Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino, keda kohalik kultuuriavalikkus tunneb eelkõige Anton Hansen Tammsaare loomingu uurija ning populariseerijana, avaldas hiljuti raamatu «Mati Undi hämaruse poeetika», mis on seni mahukaim katse hõlmata kirjandusteaduslikult Undi ...
Praht, linn ja filmirežissöör ehk Rainer Werner Fassbinder 80
Mõned otsustavad elada kiirelt ja surra noorelt – vastavalt ühele mõjukale müüdile. Rainer Werner Fassbinder oli üks neist. Elas ta tõesti kiirelt ja suri ka noorelt, 37-aastaselt. Kui poleks sel hetkel surnud, oleks surnud ilmselt varsti ja kui poleks varsti surnud, saaks ta 31. mail 80 ja elaks...
Juurikas. Lennuliiklus Universumis on taastumas
Rabarberiga retrolainel: saiavorm ja mannavaht
Mullast välja vupsanud punakad rabarberivarred annavad märku, et esimene põhjamaine suvemaitse on köögiks valmis. Kui lemmikküpsetised meelde tuletatud, võtke järgmiseks rabarberist teha toidublogija Britt Paju retrolikku saiavormi ja mannavahtu.
Juurikas. Oh maasikas, magus mari!
Mees kitarri ja lauluga ning tema õnnelikud kuulajad
Uno Loop saab 90. Tema silmad on näinud ja kõrvad vahetult kuulnud suurt osa eesti kergemuusika ajaloost. Mehel endal on roll selle ajaloo laval ning oma tegevusega on ta selle protsessi kulgu oluliselt mõjutanud.
Urmas Sõõrumaa tahab kõik lapsed liikuma panna
Neli aastat Eesti Olümpiakomiteed (EOK) juhtinud Urmas Sõõrumaa kandideerib ka teiseks ametiajaks. Tal on lihtne põhjendus: esimene periood kulub paljuski sisseelamisele ning järgmised neli aastat saaks valitud suunas jõuliselt edasi liikuda.
Andreas Kaju: presidendivalimised jäägu valijatele
Julgeolekuasutuste poliitilisse võitlusesse kaasamise asemel võiks poliitikute usaldusväärsuse üle otsustamine jääda valijatele, kirjutab kolumnist Andreas Kaju.
Annabel Parts: Teine pensionisammas diskrimineerib noori
Reeglina II pensionisammas noori ei huvita, aga võiks, sest ehkki Eesti Vabariigi Põhiseadus peaks välistama inimeste diskrimineerimise, on see juhtunud II samba puhul, kirjutab Tartu Ülikooli üliõpilane Annabel Parts
Välismaa lühiuudised
Juhtkiri: raha paneb Ratta käima
Põhiline eesmärk on, et poliitilisi valikuid ei suunaks anonüümne raha. Seadusi ei peaks saama osta, või kui midagi sellist toimub, peab sellest jääma selge ja avalik jälg. Loomulikult on tähtis, et erakonnad järgiksid omavahelises konkurentsis ausaid reegleid.
Ränk tirtsurünnak võib India nälga jätta
Lisaks piirangute lõdvendamise järel kiiremini ja ulatuslikumalt levima hakanud koroonaviirusele on Indiat tabanud nüüd rändtirtsude nuhtlus, mille sarnast pole riigis nähtud juba ligi 30 aastat, samuti räsib maad kuumalaine.
Berit Nuka: demokraatia piirivalvur
Koroonaviiruse pandeemia kõrvalmõjuks paljudes Euroopa riikides on olnud hüppeliselt kasvanud toetus ohje hoidvatele poliitikutele. Angela Merkeli kantsleriaja jooksul ei ole sakslased tema tööga veel kunagi varem nii rahul olnud. Itaalia peaministri Giuseppe Conte 71-protsendine toetus on enneol...
Pärast vaidlust dokumendikontrollis jäi Eesti kodanik Peterburis konsulaadi ukse taha
Eesti Vabariigi peakonsulaadis Peterburis rikuti kõige jämedamal moel inim- ja kodanikuõigusi, kurjustab S. Karu. Mees saabus kokkulepitud kohtumisele Eesti peakonsuliga, kuid tal ei õnnestunud isegi hoonesse sisse saada, sest korravalvurid tõkestasid tal tee.
Margus Põim: sõnal on suur jõud
Hirm ja halvad uudised teevad sama palju kurja kui pandeemia, kirjutab YIT Eesti juhatuse liige Margus Põim.
Uus eeskiri sunnib autoomaniku lund rookima
Linnavolikogu võttis eile vastu Tallinna uue heakorraeeskirja, mis muuhulgas sunnib lumekoristust takistava auto omanikku lund rookima ning lubab kasvatada muru kõrgemaks kui 15 sentimeetrit. Uus kord hakkab kehtima juunis.
Riigikogu loob 300 000 euro eest kaugtöörakendust
Videosilla teel toimuvatest riigikogu komisjoni istungitest sai eriolukorras uus normaalsus. Samas ei pääsenud riigikogulased eriolukorra ajal suurde saali kogunemisest: see oli ainus viis eelnõude üle hääletada ja seadusi vastu võtta.
Saksamaa loob lihatööstuses korda
Koroonaviiruse puhangud mitmes Saksamaa tapamajas tõid avalikkuse ette võõrtööliste armetud töö- ja elutingimused, mistõttu kavatseb valitsus keelata järgmisest aastast lihatöötlemisettevõtetel alltöövõtjate kaudu tööjõudu palgata. Lihatootjate esindajad hoiatasid seepeale, et siis võidakse tootm...
Nakkuskahtlus võinuks lõpueksami nurjata
Pärnumaa Lihula gümnaasiumi abiturient sai nädala algul põrutava teate: teda ei lubata reedel toimuvale eesti keele riigieksamile koroonaviirusega nakatunud ema pärast.
Eesti lühiuudised
Saksa eliitsõdur peitis tagaaias varastatud lõhkeainet ja relvastust
Ligi 20 aastat Saksamaa relvajõudude eliitüksuses KSK teeninud ülemveebli tagaaias asunud maa-alusest peidupaigast avastati töökohalt varastatud relvastust, laskemoona ja lõhkeaineid.
Pool haldustulust rändas emapankadele
Teise samba pensionifonde haldavad varahaldusettevõtted on viimastel aastatel maksnud pangagruppidest omanikele üha suuremaid summasid dividendina. Eelmisel aastal maksid varahaldusettevõtted omanikutuluks üle poole teise samba haldamiselt saadud tulust.
Lennukeelde võib ajutiselt kehtestada Brüsseli loata
Euroopa Komisjon andis eile liikmesriikidele erandkorras vaba voli kehtestada lennukeelde teistesse ühenduse maadesse, mille vahel liiklemine kätkeb endas suurt koroonaviiruse levitamise riski.