Juhtkiri: sild üle seisaku
Eile sai avalikuks valitsuse kriisileevendamise rahas väljenduv plaan, mis peab meid aitama üle raskeimast hetkest, mil majanduslikult pind jalge alt kaob. Esialgne kaks miljardit eurot on paisunud kaheks ja pooleks, mis moodustab natuke alla kümne protsendi meie 28-miljardilisest SKTst.
«Pigem surra jalgel kui elada põlvili.»
Ajal, mil pea kogu maailma sport seisab, naudib Valgevene jalgpall enneolematut tähelepanu. Kes oleks osanud arvata, et 2020. aasta aprillis mängitakse just Võšeišaja Ligas maailma kõige kõrgetasemelisemat vutti?
Peeter Roosma: inimõiguste konventsioon kehtib ikka
Ka hädaolukorras võetavad meetmed peavad olema suunatud demokraatliku korra kaitsmisele, kirjutab Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Peeter Roosma.
Itaalia arstid poevad Armani kaitseülikondadesse
Maailmakuulus Itaalia luksusbränd Armani peatas kõigis saapamaa tehastes tippmoe tootmise, et kõik töötajad võiksid õmmelda hoopis ühekordseid meditsiinilisi kaitseülikondi.
Valitsus üritab kriisi leevendada raha abil
Valitsuse kinnitatud lisaeelarve eelnõu ennustab tänavuseks nominaalseks eelarvepuudujäägiks 1,5 miljardit eurot, mis koos toetusmeetmetega tähendab 2,62 miljardit eurot. Miinus tuleneb maksutulu suurest kukkumisest ning töötukassa ja haigekassa kulu suurenemisest võitluses viirusega. Rahandusmin...
Juuksed kasvavad eriolukorras pikemaks
Viljandi Leola keskuse meestejuuksur Maire Maidla ütles, et sealsed juuksurid pole juba mitu nädalat töötanud. «Kõik on kinni,» sõnas ta. «Mitte ühtegi klienti ei ole. Viimased tööpäevad istusime niisama, mitte kedagi ei astunud uksest sisse.» Maidla on füüsilisest isikust ettevõtja, aga nüüd on ...
Kaks ettevõtjat kolmest plaanib töötajate palka kärpida
Koroonaviiruse puhangu tõttu kehtestatud eriolukorrast tingitud majanduskriisi mõju on tundnud neli ettevõtjat viiest. Kantar Emori ettevõtjate küsitluse andmeil kaalub neist 63 protsenti kokkuhoiuvõimalusi, sama suur osakaal kavatseb töötajate palka kärpida.
Naftasõda nõudis esimese ohvri
Eile esitas kohtule pankrotikaitseavalduse Whiting Petroleum – esimene suur USA kildanaftakompanii, kellest on saanud osaliselt koroonaviiruse pandeemia, aga peamiselt siiski Venemaa ja Saudi Araabia naftasõja esimene ohver.
Rohelisel Mandril on puhkenud maniakaalne ostupaanika
Austraalia päeva eel, 25. jaanuaril, teatati esimesest koroonaviirusega nakatunust riigis.Riik on endiselt epideemia varajases staadiumis: esimene verstapost ehk 100 koroonaviiruse kandjat täitus alles 51 päeva pärast viiruspuhangut Hiinas ja 16 päeva pärast Itaaliat. Esmaspäevase seisuga oli Aus...
Eriolukord tõmbas keset Euroopa Liitu eraldusjoone
Kolmapäeval Euroopa Liidu 13 liikmesriigi tehtud ühisavaldus koroonakriisi eriolukorra meetmete teemal näitas, et kuigi Eesti ja teised raudse eesriide tagant vabanenud riigid kuuluvad Euroopa Liitu juba peaaegu 16 aastat, püsib niinimetatud rikka lääne ja vaese ida vahel seni eraldusjoon.
Noorele koroonaohvrile sai saatuslikuks paanika
Belgias alustati uurimist seoses koroonaviirusega nakatunud tüdruku surmaga, kelle juurde ei saabunud õigel ajal kiirabi, seda kas hädaabinumbril helistanud ema keeleoskamatuse või paanikast tekkinud arusaamatuse pärast.
Wuhanis kremeeriti tavalisest mitu korda rohkem inimesi
Hiina on varjanud koroonaviiruse epideemia ulatust ning edastanud nii nakatumiste kui ka surmade kohta tegelikust väiksemaid andmeid, selgub Valgele Majale esitatud Ameerika Ühendriikide luureteenistuste salajasest raportist. Väiteid paistavad kinnitavat Wuhani elanike ütlused, kes on toonud välj...
Kriis suurendab Sobjanini mõju
Venemaal on koroonaviiruse epideemia toonud kaasa poliitilisi arenguid, millel võivad olla kaugeleulatuvad tagajärjed. Üks tähtsaimad neist on Moskva linnapea Sergei Sobjanini mõju kasv.
Kolm Kesk-Euroopa riiki rikkusid põgenikeseadust
Poola, Ungari ja Tšehhi rikkusid Euroopa Liidu (EL) seadust, keeldudes vastu võtmast põgenikke viis aastat tagasi aset leidnud põgenikekriisi ajal, otsustas Euroopa Kohus eile.
Saarlastel tärkab lootus masstestimiseks
Täna arutab valitsuse kriisikomisjon masstestimise võimalust: millised on riigi tehnilised võimalused selleks, millised kiirtestid toimivad ning kui kiiresti oleks võimalik neid kätte saada. Valitsuse moodustatud Covid-19 tõkestamise teadusnõukoja liige Andres Merits leiab, et Eestile oleks masst...
Sergei Metlev: vene küsimuse koroonavärving
Kogu venekeelset elanikkonda ei tasu võtta kui lasteaialapsi, kes pole võimelised ilma riigi käskudeta õigesti käituma, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.
Olesja Lagašina: tahaks sisulist kriitikat
Mind köidavad keerulised asjad, millest on raske aru saada. Kvantfüüsika näiteks. Aga mu vaieldamatu voorus seisneb selles, et ma ei kipu neid teemasid avalikult kommenteerima. Vahel tundub, et nn vene teema eestikeelses inforuumis ongi selline kvantfüüsika: üldiselt on teada, et see eksisteerib,...
Kultuurkapital jagab eristipendiume
Eesti Kultuurkapitali nõukogu otsustas, et sihtkapitalid ja maakondlikud eksperdigrupid saavad määrata loovisikute toetuseks eristipendiume, samuti anda raha ravitoetuseks. Eksperdigruppidel on eristipendiumi piirmäär kuni 500 eurot ning sihtkapitalid saavad anda toetust kuni 2000 eurot ühe isiku...
Luuseri tundeline teekond
Komöödiasari «Feel Good» pole sugugi nii idülliline ja rõõmsameelne, kui pealkirja põhjal eeldada võiks. Ometigi pakub see lohutust, olles delikaatselt inimlik ja seejuures huumoriküllane, mis teeb sarjast nauditava ja lihtsa ajaviite.
Romaan, mis aimas pandeemiat ette
Elame ajal, mil huvi kriisi/haiguse tõttu maailma segiminemist kirjeldavate raamatute vastu on kasvanud hüppeliselt. Näiteks märtsi alguseks oli kirjastus Penguin ootamatult läbi müünud kogu oma «Katku» varud.
Tarmo Soomere: andmete peitmine toob inimohvreid
Pandeema levikuga toimetulemiseks vajalike prognooside kvaliteedi määravad andmed, kirjutab Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere.
Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa?
Liigagi tihti jääb praegu silma noori elupuuhekke, mis rohkem või vähem pruunikaks kipuvad minema. Õnneks saab kevadel usinalt toimetades osa neist veel päästa.
Ilmajutt: kummitav põuaoht
Talvekuud olid rekordiliselt soojad. Sadas väga palju, v.a kaguservas, kus näiteks jaanuaris jäi kuu sajunormist päris palju puudu. Kuid märtsis tekkis nädalane paus sajus ja mitmed tuttavad märkasid imestusega, et üle nädala aja pole sadanud ja endine veeküllus on järsku kadunud. Mis on põud ja ...
Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid
Läinud nädalal suleti eriolukorra tõttu kaubanduskeskused, ent ehitus- ja aianduskaupluste lahtiolekuaegu veel piiratud ei ole. Siiski on külastajate arv kõnealustes poodides vähenenud ja e-kaubandus märgatavalt suurenenud.
Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda
Põllutehnika müüjad pole viimastel aastatel teab mis suuri laovarusid hoidnud, kuid lahvatanud kriisi ajal võib see probleemiks osutuda, sest tehnika läheb peagi põllule ja hakkab seal teadagi vahel ka lagunema.
Nädala mõte: nutikam võidab
Kõiksugu statistikad näitavad, et viimastel nädalatel on ­e-poodidest tellimiste arv suurenenud. Tunnistan, et olen isegi seda arvu kasvatanud. Näiteks tellisin läinud nädalal esimest korda elus pakiautomaati värsket toitu – kurki.
Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga
Juba vanarahvas teadis, et kui õhtusöök tuleb jätta vaenlasele ja lõunasööki peaks jagama sõbraga, siis hommikusöök on alati iseendale.
Väiketootja plaanib kriisist tugevamana väljuda
Lääne-Virumaa lihatoodete tootja Matsimoka võttis eesmärgi väljuda kriisist tugevamana kui enne. Praegune tootmismahu kasv toetab nende eesmärki. Vaid kaks nädalat tagasi alanud ühisrahastuskampaania ei edene aga loodetud mahus.
Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid
Atria lihatööstuse juht Olle Horm ütles, et kuna ettevõttes on hügieeninõudeid karmistatud ja pesu on tõhustatud ning üldine valvsus suurem, siis esialgu saadakse päris hästi hakkama.
Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja
Endised Äripäeva töötajad Villy Paimets ja Julia-Maria Linna muutsid kunagise Habaja viinavabriku veinimajaks. Nad loodavad, et tuleb ilus suvi koos paljude külastajatega.
Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse
Eesti suurim lillekasvataja Flores Aed on pidanud sel kevadel ära viskama 40 000 tulpi – lilled on valmis kasvatatud, aga müügikohad järjest kaovad. Lillepoodide läbimüük vähenes kohe pärast eriolukorra väljakuulutamist ja nüüd on need sootuks kinni, veel saab lilli müüa ehitus- ja toidupoodides.
Pikaaegne lihatööstuse juht: mis ta läheb? Eks ikka üle kivide ja kändude
Legendaarne Otepää lihatööstuse Edgar asutaja Maie Niit, kes on pika elu jooksul näinud igasuguseid aegu, ei kaota ka praegu lootust kriisist välja tulla.
Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha
Türi lillelaada korraldus algas eelmisel aastal ja märtsi alguseks oli kõik tehtud. Nüüd oodatakse kuni aprillikuu lõpuni, siis tuleb laada tänavune toimumine ära otsustada. „Kui täidame eriolukorra reegleid, on meil kõigil suurem võimalus tervena püsida. Nii on ka meil, kellele ja kellega laata ...
Looduskalender: taimed lõdisevad külma käes
Nüüd on meil palju rohkem aega aknavaatlusteks. Uurimiseks, millised imekaunid pilved üle taeva purjetavad ja kuidas kasvab õhtu-õhtult kuusirp.
Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela
Kes mäletab 1988. aasta Euroopa jalgpallimeistrivõistlusi, mäletab ka, et paljud fännid said siis kaasa elada tõusvale tähele: Itaalia koondise vasakkaitsjana liugles lokkide lehvides ringi 19-aastane noormees Paolo Maldini. Ta tuli tippvutti, et jääda, ning kandis pikki aastaid klubis ja koondis...
Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid
Salapärane ärimees andis Postimehele kasti respiraatoreid FFP2 ja palus need edasi annetada. Sama päeva õhtul läks pakk teele Ida-Virumaale Alutaguse hooldekodusse, kus nii tugeva kaitsega maske polnud seni ühtegi.
Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles eile Postimehe otsesaates, et esialgu on ebaselge, kuidas korraldatakse kooliaasta lõpetamine põhikoolides ja gümnaasiumides. «Kõigepealt on vaja saada riigikogu heakskiit seadusemuudatusele,» nentis minister.
Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel
Kui tavapäraselt on kevadiste rändlindude saabumine märkinud ühe aastaaja lõpu ja teise algust, siis tänavu on asjalood veidi teistmoodi. Talve selle tavapärase lumevaiba ja pikalt püsivate käredate külmakraadidega seekord polnudki.
Kuidas kriisi ajal kadunukest matta?
Kriis muudab kombeid – sünnipäevad ja kohtumised lükatakse edasi. Aga mis saab matustest, see ongi üks ja ainus võimalus kadunukesega hüvasti jätta?
Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos
Kuigi valitsuse kehtestatud kohustus hoida avalikus ruumis liikumisel teistest inimestest vähemalt kahe meetri kaugusele ei laiene ehitusplatsidele, üritavad ehitusfirmad korraldada töö nii, et ehitajad puutuksid omavahel kokku võimalikult vähe. Ehitustöö iseloom seda paraku alati ei võimalda ja ...
Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates
Kätte jõudnud majanduskriisi leevendamiseks tuleb riigil tegutseda. Valituse ettevalmistatud 2,5 miljardi euro suurune abipakett peab jõudma nii majandusse kui ka teistesse valdkondadesse, kirjutab Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.
Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus?
Praeguse pandeemiaga võideldakse kas riigi jõulise sekkumise abil või hoopis inimeste teadlikkusele lootes. Viimane võib aga kergelt esimeseks üle minna, kirjutab kolumnist Andreas Kaju.
Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast
Teisipäeval kella poole viie paiku õhtul kutsuti päästeteenistus appi Viljandi maakonda Viiratsisse, kus õnnetusse oli sattunud veokijuht.
Kummituslinnad, ufouurijate kogunemispaik ja Metsik Lääs
Kiivalt kaitstud Piirkond 51 Nevada kõrbes õhutab vandenõuteooriate nuputajaid takka oma lõputu salapäraga, ümberringi kauboid ja mahajäetud kaevanduslinnad.
Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis
Tänasele esimesele virtuaalsele NATO välisministrite kohtumisele solidaarsuse fooni loomisele andis silmatorkava tõuke Türgi.
Juhtkiri: piim on vastutus
Põllumajanduses jõuab kätte kevadtööde aeg, kuid tööjõudu napib. Eriolukord on katkestanud piiriülese liikumise, mistõttu ei saa tulla ei hooajatöölised ega ka asendajad nendele, kelle tööluba lõpeb. Tekkinud olukord on pannud inimesi rääkima toidujulgeolekust.
Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta
Muutused Aasia majanduses annavad eelaimduse, milline võiks olla meiegi tulevik, kui koroonaviiruse puhang leeveneb. Algas ju koroonaviiruse levimine detsembris Hiina Hubei provintsi pealinnas Wuhanis. Praegu, pärast 3300 inimese surma on riigis viiruse levik saadud kontrolli alla ja ühiskond on ...
Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta
Põllumajandusettevõtted vajavad kevadisteks töödeks paari tuhandet töötajat, kes varasematel aastatel on tavaliselt tulnud kolmandatest riikidest. Eriolukorra tõttu saavad kohalikke põllumehi võõrtööjõust abistada vaid juba siinviibijad, kes pole lühiajalise töötamise aega ära kasutanud. Tootjad ...
Tühjuse poeesia 1: Rein Raud
Üks mu tuttav ütles kunagi, et saab oma kodulinna ilust aru vaid päevadel pärast korralikku pidu. Tavaliselt lahkub ta hommikuti kodunt üsna viimasel hetkel, et õigeks ajaks tööle jõuda. Seetõttu kiirustab ta mööda tänavaid, mida tegelikult raamivad kaunid ajaloolised hooned, nagu liiguks ta vaid...
Barack Obama lemmiksari
Isolatsiooniaja uudisvoost käis läbi uudis, et telesarja «The Wire» vaatajate arv telekanalil HBO on teinud võimsa hüppe. Nüüd on inimestel võimalus tegeleda rohkem aega nõudvate asjadega, sedastati uudises samuti ilmset tõdemust.